Három szervezet, a CPA Australia, a Kanadai Pénzügyi és Számviteli Szakemberek Szervezete és az ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants), összesen több mint hétszázezer pénzügyi szakembert tömörít – a felmérés elkészítésével az Economist Intelligence Unitot bízta meg a felmérés elkészítésével. Az eredmények egyértelműen azt mutatták, hogy a kis- és középvállalkozások (KKV) számára komoly problémát jelent, ha bankoktól vagy egyéb hitelnyújtó szervezettől akarnak kölcsönt felvenni. E felmérés és a közelmúltban végzett végzett egyéb vizsgálatok alapján a három szervezet közös jelentést adott ki, mely egyebek között a kormányok, bankok és a vállalkozások számára tartalmaz javaslatokat.
Azokban az országokban, melyeket leginkább sújtott a recesszió, a bankok szigorították a hitelezést, és erős kritikát kapnak a kamatlábak magasan tartása miatt, mert ezzel a gazdaság stabilizációját gátolják. A szolgáltatások illetve a termékeik iránti kereslet csökkenésével a vállalkozások komoly problémákkal szembesültek a befektetések, alkalmazottak létszáma és versenyképességhez szükséges átstrukturálások kapcsán.
Riadókészültségben még két évig
A pénzügyi szervezetek arra hívták fel a figyelmet, hogy továbbra is támogatni kell a kis- és középvállalkozásokat, mert ha ez a szektor nem képes megtartani az alkalmazottait és befektetni, fejleszteni sincs kapacitása, az a gazdaság egészének stabilizációját veszélyezteti. A három szervezet azt is kiemelte, hogy korai még bármiféle jelet a fellendülés biztosítékaként értelmezni; a gazdasági döntéshozóknak még legalább 2011-ig “riadókészültségben” kell lenniük.
A szervezetek ugyanakkor óvnak a túlzott beavatkozástól és a protekcionista intézkedésektől, inkább azt javasolják, hogy a KKV szektor megerősödésére kell lehetőséget teremteni, például az egyszerűbb szabályozásokkal, támogató rendelkezésekkel, speciális pénzügyi ösztönzésekkel és a munkaerőpiac rugalmasságának ésszerű tágításával.
Kevesebb adót, több hitelt!
Milliókat kaptak az Uniótól a kamu projektek |
A bankoknak kevésbé formálisan kellene kezelniük a hitelezési folyamatokat, inkább arra kellene nagyobb súlyt helyezniük, hogy minden egyes KKV-ügyfelükkel cégre szabottan, együtt mérjék fel a lehetséges kockázatokat. A pénzügyi szakemberekre pedig felkészült mediátorok szerepe hárul, akik a hitelfelvevő és a hitelező között segítik a felek kommunikációját.
Helen Brand, az ACCA vezérigazgatója úgy véli: „Talán sok kis- és középvállalat életében ez az első recessziós időszak: nekik teljesen újra kell gondolniuk a pénzügyeiket, üzleti működésüket. Sokuknak pénzügyi szakember segítségére lesz szüksége, és ezeknek a szakembereknek pedig döntő szerepük lesz abban, hogy a cég átvészelje a nehéz időket.
Alex Malley, a CPA Australia vezérigazgatója hozzáteszi: ”A cégeknek úgy kell gondolkodniuk, hogy a gazdaság stabilizálódik, de a terveik között kell, hogy szerepeljen egy "legrosszabb eset" forgatókönyv is, amit akkor tudnak elővenni, ha a stabilizáció elhúzódik. A világgazdaság egy lomha jószág, bárhogyan is történik a stabilizáció, időbe fog telni. Azok számára viszont, akik erős pénzügyi pozícióban vannak, lehetőség lesz a fejlődésre és a növekedésre.”
„A világgazdaság stabilizációjának lépései során nagyon fontos, hogy kiemelten kezeljük a KKV-szektort és annak szükségleteit. A világgazdaság és a kereskedelem hosszú távú stabilizációja múlik e szektor életerején”- erősíti meg Anthony Ariganello, a CGA-Canada igazgatója.
MFB: van hitelük a kisvállalkozásoknak
A válság vége: 2012
Mi a válságban is ugyanannyit dolgozunk
Az EU megpörgeti a hitelezést
Újra pénzhez juthatnak a kkv-k
Béren kívül: min spórolnak a kicsik?
Privátbankár