Az ipari exportértékesítés forintban mért árai a 2011. februárinál 0,1 százalékkal kisebbek voltak, 2010 márciusához viszonyítva 5,2 százalékkal nőttek. A belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest nem változtak, az egy évvel korábbihoz mérten 6,6 százalékkal emelkedtek.
Márciusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző havinál 0,1, ezen belül a feldolgozóipari ágazatokban az árszínvonal 0,6 százalékkal volt magasabb. Áremelkedést tapasztaltunk a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás (1,8 százalék) és a kohászat, fémfeldolgozás területén (1,5 százalék), valamint a textil- és bőriparban (1,2 százalék), illetve az élelmiszeriparban (1,0 százalék). Csökkentek az árak a járműgyártásban (1,4 százalék), a számítógép, elektronikai, optikai termék (1,2 százalék), a villamos berendezés (1,0 százalék) és a gyógyszer gyártásában (0,6 százalék), továbbá az egyéb feldolgozóipar és javítás területén (0,4 százalék).
A többi feldolgozóipari ágazatban az árszínvonal 0,1 és 1,0 százalék közötti mértékben lett magasabb. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai márciusban 0,9 százalékkal csökkentek.
Az egy évvel korábbival összehasonlítva a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését 9,2 százalékos áremelkedés jellemezte. Ezen belül a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban (23,1 százalék), a vegyi anyag, termék gyártásában (15,6 százalék), valamint a kohászat, fémfeldolgozásban (13,5 százalék) nőttek az árak. Kisebb mértékben emelkedtek az árak az élelmiszeriparban (8,8 százalék), a villamos berendezés gyártásában (6,0 százalék), továbbá az egyéb feldolgozóipar és javítás területén (5,9 százalék). 2010. márciushoz viszonyítva alacsonyabbak lettek az árak a jármű (3,0 százalék), a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában (2,3 százalék), a gyógyszergyártásban (1,6 százalék), valamint a textil- és bőriparban (0,4 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 2,1 és 4,1 százalék között alakult. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 7,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2011. márciusban az előző hónaphoz képest az energiatermelő ágazatokban 0,3 százalékos árcsökkenést, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,7 százalékos árnövekedést mértünk. A beruházási javakat gyártó ágazatok árai 0,4 százalékkal alacsonyabbak, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatoké 0,4 százalékkal magasabbak lettek. 2010 azonos hónapjához mérten az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 10,8, a beruházási javakat előállító ágazatokban 1,7 százalékkal nőttek az árak. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok esetében 3,5 százalékkal magasabb árakat mértünk.
Az ipar forintban mért exportértékesítési árai 2011. márciusban az előző hónaphoz képest gyakorlatilag nem változtak (0,1 százalékkal kisebbek lettek), 2010 márciusához viszonyítva 5,2 százalékkal emelkedtek. Hazai fizetőeszközünk egy hónap alatt az euróhoz mérten 0,2, az amerikai dollárhoz képest 2,8 százalékkal erősödött; a 2010. márciusban jegyzett árfolyamokkal összevetve az euróhoz mérten 2,0 százalékkal gyengült, a dollárhoz viszonyítva 1,3 százalékkal erősödött - tájékoztatott a KSH.
Privátbankár