Konyhatörténelmet írnak a hatezer éves csilimagok
Ecuadorban már több, mint 6 ezer évvel ezelőtt is használtak csilipaprikát a főzéshez. Régészek ugyanis megtalálták a fűszernövény magjait a latin-amerikai ország dél-nyugati részén. Ez arra utal, hogy a paprikát kereskedelmi és főzési célokra termesztették, sokkal korábban, mint azt gondolták volna.
A lelet azt bizonyítja, hogy a mai Ecuador területén élő emberek használtak először fűszert főzéskor, nem pedig a Peru vagy Mexikó fennsíkjain élők, mint ahogy azt korábban gondolták.
A csilipaprika magjának maradványai megváltoztatták a tudósok gondolkodását a történelem előtti Latin-Amerika mezőgazdaságáról és konyhaművészetéről. A körülbelül 6 ezer éves magok ugyanis rámutattak, hogy a csili az egyik leghamarabb háziasított növény volt a féltekén.
A kutatócsoport azt állítja, hogy a magokat az Andok-hegységen keresztül szállították erre a területre, mivel ez a növény természtes környezetben csak a hegylánc keleti oldalán terem meg. A felfedezett falu lakói lehettek az elsők, akik ezt a fűszert háziasították.
Az őslakó latin-amerikaiak valószínűleg kukoricával és babbal gyütt fogyasztották a csilit.
Megmérik a kínai Nagy Falat - képgaléria
Leopárdot tartott Mátyás király?
Örök ölelés - szokatlan leletre bukkantak régészek
Forrás: BBC