A kaliforniai Stanford Egyetem munkatársai a vizsgált minták 15 százalékában találtak baktériumokat és gombákat. Minél súlyosabb volt a fertőzés, annál nagyobb volt annak valószínűsége, hogy a baba túl korán, vagy betegen jött világra - közölték a kutatók a PLoS One (Public Library of Science) című nyílt internetes tudományos portálon.
"Ha megelőzhetnénk ezeket a fertőzéseket, vagy hamarabb észrevennénk, elejét vehetnénk a koraszülések egy részének" - véli Dan DiGiulio, a tanulmányban közreműködő egyik kutató. Az Egyesült Államokban egyre több a koraszülés, a szülések 12 százaléka a 37. terhességi hét előtt zajlik le.
DiGiulio csoportja kórokozók genetikai anyagát, DNS-darabkáit kereste azokban a magzatvízmintákban, melyeket 166 olyan nőtől nyertek, akiknél a kiírt idő előtt túl korán indult meg a szülés 1998 októbere és 2002 decembere között a Detroiti Orvosi Központban. A minták közül 25 baktériummal vagy gombával fertőzött volt. Eközben legalább egy, eddig nem ismert organizmust, új fajt is találtak a kutatók.
Mind a 25 nő, akinek magzatvize fertőzött volt, megszülte korábban gyermekét, míg a nem fertőzöttek közül 53 nőnél sikerült leállítani a fájásokat.
A csoport jelenleg azon dolgozik, hogyan lehetne megállapítani idejében a fertőzéseket, ezáltal megelőzni a koraszülések egy részét. Ennek megállapításához David Relman mikrobiológus, a tanulmány vezető szerzője irányításával és az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézetének (NIH) támogatásával most kétezer nőtől vesznek magzatvízmintát terhessége második trimeszterében.
Aki jó helyre születik, élete végéig előnyt élvez
Elfelejtenek szülni a nők
Dohányzó kismamák: a második baba is veszélyben
Európa: vén kontinens idős lakókkal
A szinglik felzárkóztak
MTI