2009. január– októberben a volumencsökkenés a kivitelben 15, a behozatalban 21% volt az előző év első tíz hónapjához képest. A külkereskedelmi mérleg az időszak folyamán 1069 milliárd forint (3785 millió euró) aktívumot mutatott; az egyenleg 1131 milliárd forinttal (4100 millió euróval) javult a 2008. január–októberi 62 milliárd forint (315 millió euró) passzívumhoz mérten.
2009 első tíz hónapjában a forgalom forintban mért árszínvonala exportban 4, importban 3%- kal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, a cserearány 1%-kal javult. A forint a főbb devizákhoz képest 15%-kal gyengült, ezen belül az euróhoz mérten több mint 13, a dollárhoz viszonyítva 24%-kal. A külkereskedelmi termékforgalom devizaárszintje az előző év azonos időszakától mintegy 10%-kal maradt el.
A külkereskedelmi forgalom legnagyobb hányadát adó árufőcsoport, a gépek és szállítóeszközök exportvolumene a vizsgált időszakban 18, az importé 23%-kal esett vissza a 2008 első tíz hónapjában mért adatokhoz képest. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb volumencsökkenés a közúti jármű forgalmában volt, az export közel kétharmadára, az import felére esett vissza. Ezzel szemben a híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek kereskedelme a tárgyidőszak egészét tekintve alig változott, úgy, hogy a kivitelében már június, behozatalában pedig augusztus óta kétszámjegyű bővülést regisztráltunk.
A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2009. január–októberben 12, illetve 18%-kal volt kevesebb, mint 2008 azonos időszakában. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb visszaesést (mintegy 40%-ot) a vas- és acél kereskedelmében mértük, bár a csökkenés mértéke októberben mindkét forgalmi irányban mérséklődött (20%-kal esett vissza). A gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek volumene kismértékben meghaladta az előző évi szintet. Az energiahordozók importvolumene az árszint 9%-os mérséklődése mellett 2009 első tíz hónapjában 24%-kal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb volumencsökkenés a természetes és mesterséges gázoknál mutatkozott, míg a kőolaj és kőolajtermékek esetében a visszaesés az átlagnál kisebb mértékű volt. Egyedül a villamos energia behozatala nőtt az elmúlt év azonos időszakához képest.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene a vizsgált időszak egészét nézve alig változott, az importvolumen 7%-kal esett vissza. A kivitel legnagyobb hányadát adó gabona és gabonakészítmények exportja ugyan összességében még növekedést mutat, de az utolsó négy hónapban a tavalyi volumen közel kétharmadára esett vissza, míg az importé 2009. január–októberben 12%-kal csökkent. A volumenhordozó árucsoportok közül az állati takarmány, a zöldségféle és gyümölcs behozatala visszaesett, míg az élő állat, a hús és húskészítmény forgalma mindkét irányban meghaladta az előző év azonos időszaki szintet.
Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2009. január– októberben 14, illetve 21%-kal volt kisebb, mint a bázisidőszakban. E relációban a külkereskedelmi mérleg aktívuma 2152 milliárd forintot ért el. A mintegy 50%-os egyenlegjavulást főként a régi tagállamokból érkező import átlagon felüli visszaesése okozta.
2009. január–októberben az EU-n kívüli országok esetében a volumen mindkét forgalmi irányban közel ötödével esett vissza; a passzívum 1083 milliárd forintot tett ki, 415 milliárd forinttal kevesebbet, mint 2008 első tíz hónapjában. Ezen belül az EU-n kívüli európai országokkal folytatott kereskedelem egyenlege 328 milliárd forinttal javult 2008 azonos időszakához viszonyítva, meghatározóan az orosz import csökkenése miatt. Az ázsiai országok vonatkozásában a passzívum 164 milliárd forinttal csökkent, elsősorban a kínai, tajvani, valamint a japán partnerekkel tapasztalt egyenlegjavulásnak köszönhetően.
Válságkezelés: kipipálva
Már nem jön vissza a recesszió az eurózónába
Túl a mélyponton: jól jött a váratlan külkertöbblet
Nyárhoz képest nőtt az iparunk
A piac majd kikényszeríti a fegyelmet a Fidesztől?
Bokros: Bajnai az államcsődtől mentett meg minket
Százmilliárdos meglepetés érheti a PM-et
Az Unió kilábalt a válságból
Strauss-Kahn: akármit is mond a Fidesz, egy út van
Privátbankár