A beszerzőmenedzser-indexek az 50-es érték felett jelzik a vizsgált gazdasági szektor teljesítményének emelkedését; az ennél alacsonyabb PMI-értékek visszaesésre utalnak. A JP Morgan elemzői a keddi legújabb globális kimutatáshoz fűzött értékelésükben hangsúlyosan kiemelik, hogy az előremutató részindexek közül az új megrendeléseké már a zsugorodási tartományban van, 49,9-es értékkel. Ez a részmutató 2009 júniusa óta első ízben került a növekedés és a visszaesés mezsgyéjét jelző 50-es szint alá. A cég szakelemzői szerint a bizonytalan keresleti kilátások nagy kockázata az, hogy negatív visszahatásként óvatosabbá teheti az üzleti vállalkozásokat, ami a munkapiaci helyzet romlásához vezethet.
Az ipar 2011. májusi termelésének és exportértékesítésének alakulásában a mérsékeltebb külpiaci kereslet és munkanaphatás egyaránt érvényesül. Tavaly májusban a termelésben 14,2, az exportban 19,4 százalékos volumennövekedés volt mérhető. Az ipari termelés motorja változatlanul az exportorientált vállalatok teljesítménye, bár a nagyvállalati körben évkezdettől a dinamika lassulása figyelhető meg. A hazai eladások nem érték el a 2010. májusi szintet. Teljes cikkünket itt olvashatja >> |
A Capital Economics a közép-európai feldolgozószektorok új PMI-mutatóiról közölt értékelésében azt írta, hogy a magyar gyáripar 52,2-es aktivitási indexe tíz havi mélypont, és a ház számításai szerint ez 5 százalék körüli, éves szintre vetített teljesítménynövekedésnek felel meg az idei első negyedévben mért 10 százalék feletti ütem után. A Capital Economics elemzői szerint a közép-európai hármak közül Lengyelország gazdasága "elég jó formában" van, és a lengyel gazdasági növekedés az idén várhatóan lassul, de "nem fullad le". A cég 3,5 százalékos GDP-növekedést jósol Lengyelországnak 2011 egészére.
A ház elemzői szerint ugyanakkor "sokkal aggasztóbb", hogy milyen hatással lesz az euróövezeti gazdaság növekedésének potenciális lassulása Magyarországra és Csehországra. Mindkét országban ugyanis változatlanul gyenge a belső kereslet, és a legutóbbi időszakban az export volt a növekedés motorja. E hajtóerő nélkül a növekedési ütem ebben a két gazdaságban "kiábrándító" lesz a következő évben - jósolták a Capital Economics londoni felzárkózó piaci elemzői.
MTI, Privátbankár