A Vidám Parknál kialakult működési hiány okainak feltárására Demszky Gábor főpolgármester csütörtökön rendelt el revizori vizsgálatot. Korábban sajtóhírek arról szóltak, elképzelhető, hogy a jövő hónapban már dolgozóit sem tudja kifizetni a félmilliárd forintos adóssággal küszködő park, illetve a pénzhiány miatt két játékukat eladnák, majd visszalízingelnék azokat.
Kőfalvi Tamás az MTI-nek azt mondta: nincs szó arról, hogy a Vidám Park csődben lenne, de a likviditási gondok megoldása sürgős intézkedést kíván. A hitelállomány mértékével kapcsolatban megjegyezte, hogy számos hibás és félrevezető adat jelent meg korábban, megjegyezve, hogy már munkája megkezdése előtt 200 millió forint rulírozó hitelkeret (folyószámla-keret), és 200 millió forint hosszú lejáratú beruházási hitelállomány volt jóváhagyva.
Úgy fogalmazott, a hitelállomány egyfelől "örökség" volt, másfelől szükségszerűség is a fejlesztési kényszer miatt. A hitelállomány nagysága 2008-ban nem befolyásolta a társaság történetének legnagyobb mértékű, 50 millió forintos nyereségének elérését, sajnos azonban - tette hozzá - a külső körülmények egyidejű romlása nem várt visszaesést hozott 2009-ben.
A kizárólag a jegyárbevételeiből gazdálkodó Vidám Park a 2008-as eredményekre alapozva 2009-re 1,2 milliárd forint árbevételt tervezett, azonban a rossz időjárás és a gazdasági válság begyűrűzése miatt mindössze egymilliárd forint jegyárbevételt tudtunk elérni - magyarázta.
A Vidámparkban ugyanis csak négy játék fedett, a többi nyitott, így a park látogatóinak számát nagyban befolyásolja a forró, illetve az esős időjárás, és az, hogy a nagy árbevételt produkáló ünnepnapokon - mint például augusztus 20-án, vagy a gyermeknapon - szintén rossz volt az időjárás. A cégvezető emlékeztetett arra is, hogy a gazdasági válság csak a nyáron gyűrűzött be a reálszférába, így azzal nem tudtak kalkulálni az éves terv készítésekor.
Lejtmenet következik?
Hozzátette: a bevételek ugyan elmaradtak a várttól, de a kiadásokat sikerült mérsékelniük, a cég tavaly kevesebbet költött, annak ellenére, hogy több új játékkal bővítették a park kínálatát. Emlékeztetett arra is, hogy a szezonális működés miatt a november-februári időszakban a társaságnak nincsen árbevétele.
Így alakult ki a cégnél a likviditási hiány, amit részben további takarékossági intézkedésekkel, részben külső forrás bevonásával terveznek megoldani - magyarázta. A külső forrás bevonására tett kísérletük az a visszlízing, amellyel - bár a cég igazgatósága és felügyelőbizottsága jóváhagyott, és a főváros gazdasági bizottsága január 19-én elfogadott - a kulturális bizottság egyelőre nem foglalkozik, ám annak jóváhagyása nélkül a tervezett tranzakció nem hajtható végre - mondta.
A tervezett gazdasági ügyletről azt mondta: arra tettek javaslatot, hogy két játékot - az óriáskereket és a Top Spin nevű játékot - 150 millió forintért értékesítenek, azután négy év alatt visszabérlik azokat. Ez a tranzakció 70 millió forint likvid forrást jelentett volna a Vidámparknak. Ez a megoldás átmeneti finanszírozásra alkalmas, a magánszférában bevett technika, s játékok nem kerültek volna el a Vidámparktól - jegyezte meg.
A főpolgármester által elrendelt revizori vizsgálattal kapcsolatban azt mondta, az várhatóan a héten megkezdődik, a cégnél minden papírt előkészítettek, hogy a vizsgálat mielőbb megkezdődhessen, s az ellenőrök munkáját mindenben támogatni fogják. Elmondta: a Vidámpark vezetése folyamatosan egyeztet a tulajdonos képviseletében eljáró Ikvai-Szabó Imre költségvetésért felelős főpolgármester-helyettessel, és közösen keresnek megoldást a Vidámpark helyzetére, mert - ahogy fogalmazott - a Vidámparkot meg kell nyitni március közepén, ez a tulajdonos és az üzemeltető szándéka, illetve érdeke.
Kiemelte, hogy a likviditási gondok megoldása után a Vidámpark jövőbeni működési modelljéről is "érdemes elgondolkodni". A cég nem kap sem állami, sem önkormányzati támogatást, mindössze a jegyárbevételek adnak fedezetet a működési költségekre, a bérekre, a játékok karbantartására és a bérleti díjakra.
Kőfalvi Tamás megjegyezte: az a hír sem felel meg a valóságnak, hogy a Vidám Park nem tudja kifizetni a dolgozók bérét, hiszen a tulajdonos fővárosi közgyűlés múlt csütörtöki ülésén 20 millió forintot szavazott meg a dolgozói bérek fedezetéül.
Demszky többször is figyelmeztette Hagyót
Demszky: rendben hagyom utódomra Budapestet
Siralmas a Vidámpark helyzete
MTI