Leisztinger Tamás, az MSZP-hez közel álló üzletember az 1996-os privatizáció során, az Arago Befektetési Holding Zrt.-n keresztül szerzett résztulajdont a láncban, amelynek a szakszervezeti szállodavagyon is része volt - írja a Figyelő. Az ügyletet botrányok kísérték; az eladást a Nemzeti Üdülési Alapítvány és az Állami Számvevőszék egyaránt vizsgálta. Utóbbi el is marasztalta az Aragót, de különösebb következménye akkor nem lett a dolognak. A Figyelő arról ír, hogy a piaci vélekedések szerint a „következmény” ideje most jött el. Ez pedig nem más, mint a HH eladása egy Fidesz közelinek tartott üzletembernek, jelesül Jászai Gellértnek.
Gránitz János, a HH Zrt.-t birtokló Arago vezérigazgatója azonban cáfolta a Figyelőnek, hogy kényszerhelyzetben lettek volna. Mint mondta, „pénzügyi és szakmai partnereket” bő másfél éve kerestek már. Kínai, orosz, izraeli, illetve svájci befektetőkkel is tárgyaltunk” – nyilatkozta Gránitz a Figyelőnek. Hozzátéve: Jászai cégével, a Magyar Turisztikai Holding (MTH) Zrt.-vel olyan előnyös üzletet kötöttek, amely „elismeri a korábbi évek beruházásait is”. Azt, hogy mennyiért, ma még pontosan nem tudható. „Az opciós árat jövőbeli bevételi, nyereségességi, eladósodottsági mutatókhoz, valamint a cég készpénzállományához kötöttük, ezért ennél többet csak az opció sikeres lehívása után mondhatok” – közölte a Figyelővel Jászai Gellért.
Nem csoda, hogy Jászai Gellért fantáziát látott a második legnagyobb magyar döntési központú hotelláncban. „A balatoni befektetéseinkkel a turisztikai, üzleti és marketing téren kiaknázható szinergiák nyilvánvalóak. Nem titkolt célom, hogy középtávon nemzetgazdasági szempontból is jelentős, a magyar vendégéjszakák 15–20 százalékát magáénak tudó turisztikai vállalatot építsek fel” – fejtegeti Jászai a hetilapnak. A Balaton Fejlesztési Programban az elmúlt három évben ugyan alig történt érdemi lépés, ám ezt Jászai a válsággal magyarázza. A forráshiányos időszakot előkészítésre fordították az SCD-nél: bármelyik fontosabb balatoni projekt szinte azonnal indulhat, amint a finanszírozási és a piaci feltételek kedvezővé válnak. Jászai reményei szerint 2011-ben reálisan két-három beruházás is startolhat, de hogy melyek, annak megjelölésére nem vállalkozott.
2010 elején mutatkozott be hivatalosan is a Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Bonafarm-csoport. A hazai piacvezető agrárbirodalom a régió meghatározó szereplője kíván lenni. Részletek >>> |
Kérdés, Jászai Gellért honnan teremti majd elő az opciós szerződésben szeptember végéig esedékes, több tízmilliárdos vételárat. Erre nyilván hagyományos finanszírozási lehetőségek (például külföldi kereskedelmi banki forrás) is szóba jöhetnek, ám a befektető – bár erről még nem tárgyalt – azt is el tudná képzelni, hogy az állam szerepet vállal az MTH tervezett fejlesztéseiben, vagy a cég esetleges terjeszkedésében. Mint mondja, régiós turisztikai óriáscég lehet a vállalkozás, amelyet – ha kedvező lesz a piaci klíma – két éven belül tőzsdére vinnének.
Privátbankár, Figyelő