A Sziget Fesztivál tavaly 2,6 milliárdos bevétellel zárt, idén ennél is több lehet a bevétel, hiszen az előre tervezett látogatószám nagyjából teljesült. Magyarország legnagyobb zenei fesztiválja tehát üzletileg is sikeres, milliárdos költségvetéssel üzemel és egyetlen forintot sem használ fel közpénzekből. A hazai fesztiválpiac ugyanakkor igen túltelített - mondta el a Pécsett, a Media 2010 című konferencián a Szigetet alapító és azóta is gründoló Gerendai Károly.
Gerendai: most már nyugat-európai fesztiválokkal konkurálunk
(Fotó: Ránki Dániel)
A rendszerváltás után Magyarország a fesztiválok volumenében és számában is elmaradt a régió országaitól - de nem sokáig. Az 1993-ben útjára indított Diáksziget az első pár év gyermekbetegségei után hamar mintául szolgált a hazai vállalkozóknak, és azt is megmutatta mekkora üzleti potenciál rejtőzik a hasonló kezdeményezésekben. Gerendaiék ma már külön szervezeti egységekre osztják szét a fesztiválszervezés körüli munkákat, a vezetőség csak stratégiai kérdésekben dönt. Rengeteg hazai beszállítót és alvállalkozót foglalkoztatnak - és nem utolsó sorban állami támogatás nélkül a bevételeikből a költségvetést is csinos összeggel gazdagítják.
2010 a Fesztiválok Éve volt Magyarországon. Az eseményt meghirdető Magyar Turizmus Zrt. adatai szerint a nyári főszezon előtt a magyarok majd 70%-a tervezte, hogy részt vesz valamilyen fesztiválon. 2009-ben a magyar lakosság 54,7%-a járt fesztiválon. |
A Szigethez hasonló, sikeres kezdeményezésekben azonban így sincs hiány. A Szigethez tartozó Balaton Sound
Gerendai Károly a Media 2010 konferencián elmondta, eddig leginkább választási években gyűlt meg a baja a helyi önkormányzatokkal. Emlékezetesek az egykori III. kerületi polgármesterrel folytatott csörtéi is, Tarlós István ma Budapest főpolgármestere. Gerendai elmondta, a nyáron kapott is egy hívást az akkor még csak jelölt Tarlóstól, de már koránt sem perlekedésről volt szó. Úgy tűnik a két fél kapcsolata rendeződött a választások előtt. |
A fesztiválokban rejlő lehetőségekre az azoknak helyet adó önkormányzatok is rájöttek, holott az elmúlt években nem egyszer lehetett hallani arról, hogy a vendéglátók és a fesztiválszervezők között probléma volt. A zajszennyezés és a szemetelés ügyét azonban a legtöbb helyen sikerült megoldani. Ráadásul a helyi önkormányzatok is rájöttek, hogy a nagyobb rendezvények nekik is bevételt jelentenek, az előkészületektől az utolsó sátor elbontásáig. Egy-egy többnapos rendezvény a foglalkoztatásban is jelentkezik, arról nem is beszélve, hogy javítja az adott város megítélését. A fesztiválok ma már képesek egy szűkebb közösség gazdasági, kulturális és turisztikai motorjaként működni.
Privátbankár - Zsiborás Gergő