Az országszerte több mint 130 orvos bevonásával, októberben végzett reprezentatív felmérés szerint az orvos-vállalkozók több mint háromnegyede visszaforgatott profitból, vagy megspórolt pénzből, családi segítséggel üzemelteti praxisát. Ez a működés fenntartásához elegendő ugyan, de azt nem teszi lehetővé, hogy a rendelő eszközeit korszerűsítsék.
Az orvos-vállalkozók között alig 8 százalék azok aránya, akik fejlesztési célra vállalkozói hitelt vettek igénybe. Ennek fő oka a gazdasági helyzettel kapcsolatos borúlátás és a bankokkal szembeni bizalmatlanság. Előbbit a válaszadók 30 százaléka, utóbbit közel egynegyede jelölte meg, mint a hitelfelvételtől leginkább eltántorító okot.
A felmérésből úgy tűnik, a bizalmatlanság kölcsönös: bár a családorvosi és magán-szakorvosi rendelők többé-kevésbé állandó ügyfélkörrel, kiszámítható forgalommal és stabil bevétellel rendelkeznek, ennek ellenére a bankok nem árasztják el őket ajánlataikkal.
Az orvosok legkevésbé az állandó állami támogatást tartják vállalkozásuk sikere kulcsának. A válaszadók közel 80 százaléka szerint az általános gazdasági helyzet javulása és az alacsonyabb adóterhek mellett a testreszabott finanszírozás segítené elő a magánpraxisok fejlesztését.
Egyre többen túlélik a rákot
Lesújtó a magyarok lelki állapota
Ötezren oltattak háromezerért
Még sorszám nélkül oltanak az oltópontokon
A jó vezetőtől virulnak az alkalmazottak
MTI