A kormány szerint, ha szükséges, állami segítséggel kell konszolidálni azokat a magyar vállalatokat, amelyek a hazai ellátás biztosításában, a mezőgazdasági termékek felvásárlásában, a foglalkoztatásban játszott szerepük, illetve különleges minőségű termékeik miatt kiemelt fontosságúak, illetve segíteni kell termelői, feldolgozói tulajdonba kerülésüket - áll a vidékfejlesztési miniszter Lázár János fideszes frakcióvezető írásbeli kérdésére adott válaszában, amely rögzíti azt is: a támogatásért cserébe az államnak átmenetileg – a támogatás visszafizetéséig – tulajdonosi, irányítási részesedést kell kapnia a témában született intézkedéscsomag-tervezet szerint.
Megragadják a kormányt? |
A Fidesz frakcióvezetője minderre a Gyulai Húskombinát miatt volt kíváncsi, Lázár ugyanis nemcsak a "békés megyei családok egzisztenciája" miatt aggódik, hanem a "nemzetünk hírnevét öregbítő hungarikumok megmentése" végett is. A válasz azonban túlmutat a húskombinát ügyén.
Mi töltöttek a kolbászba?
Először azonban vegyük szemügyre, hogy mi történik Gyulán. A Húskombinát megszenvedi a válságot, korábban a forint árfolyamgyengülése is érzékenyen érintette adóssága miatt, de az üzemet sikeresen szervezték át. A nádudvari HAGE-Nagisz csoporthoz tartózó nagyüzem vezérigazgatója nyáron úgy nyilatkozott, hogy a gazdálkodásukban már 2009 óta kedvező folyamatok indultak el.
Az 2009 végén, illetve 2010 elején racionalizálták a termelést, több felesleges és energiafaló üzemrészt és irodaépületet kiürítetek, illetve a termelést egy ingatlanba koncentrálták. Az átszervezés és egyben a technológia fejlesztése összességben majdnem négyszáz millió forintba került, de ehhez hasonló mértékű megtakarítást vártak a tavalyi esztendőre, év végére pedig szerény nyereséget is el tudtak még képzelni. A belföldi kereslet lanyhulása és a hitelkamatok növekedése azonban újabb megpróbáltatás elé állította az üzemet, mely az exportpiacokra koncentrált inkább (így például az orosz piacra).
Mindezek ellenére Lázár János szerint a "Gyulai Húskombinát likviditási helyzetében drámai viszonyok alakultak ki" - aki már csődöt és tömegest elbocsátást vizionál és egy "igazi hungarikum elvesztését a gasztronómia csodák világából".
A Gyulai Húskombinát helyzete egyelőre azonban nem olyan vészes, legalább is a számok szerint. A társaság mérsékelni tudta veszteségeit, annak ellenére, hogy árbevétele - elsősorban a belföldi kereslet miatt - folyamatosan csökkent.
A szektorból kiszorított állam most helyet követel magának
A Lázár által feltett kérdés elsősorban az ágazat problémáinak kezelése miatt érdekes, úgy tűnik az állam nemcsak mint szabályozó, hanem mint aktív gazdasági szereplő próbál meg az agrár cégek segítségére sietni.
Lázár kérdésére a területért felelős miniszter, Fazekas Sándor, az agrártárca vezetője válaszolt. Fazekas szerint a 90-es években végrehajtott magánosítások miatt az élelmiszeriparban zajló folyamatokba alig tud beavatkozni az állam, elsősorban ami az ellátásbiztonságot termelésvédelmet illeti. A tárcavezető szerint az is nagy problémát jelent, hogy a külföldi tulajdonos az utóbbi években rendre bezárták magyarországi érdekeltségeiket, az ágazat rengeteg cége ment csődbe. Sőt, Fazekas azt is megemlítette, hogy a hazai keresletet a külföldi anyavállaltok sokszor határon túlról elégítik ki, más gyáraikból, miközben a magyarországi részlegük "vegetál".
"Mivel az élelmiszerellátás stratégiai jelentősége, az élelmezés- és piacbiztonság fenntartásának fontossága elvitathatatlan, én is úgy gondolom, hogy szükséges és indokolt megvizsgálni egyes stratégiailag kiemelten fontos területeken, illetve a valamilyen okból nehéz helyzetbe került, de fontos nemzeti ellátási vagy éppen márkavédelmi érdeket szolgáló élelmiszeripari vállalatok esetében az állami segítséggel végrehajtott konszolidáció lehetőségét. Ilyen vállalatnak tartjuk a nagy múltú Gyulai Húskombinátot" - olvasható a tárcavezetői válaszban.
A részletek majd később - meg kell felelni az EU-nak is
A VM az ágazati problémák megoldására egy bizottságot alakított, mely összeállított egy olyan intézkedéscsomag-tervezetet, amely az élelmiszeripart leginkább sújtó problémák enyhítését szolgálhatja és amelyet a miniszter megvitatás céljából 2012 februárjában a Versenyképességi Tanács elé terjeszt.
Ebben szerepel az a javaslat, mely kimondja, hogy "azokat a magyar vállalatokat, amelyek a hazai ellátás biztosításában, a mezőgazdasági termékek felvásárlásában, a foglalkoztatásban játszott szerepük, illetve különleges minőségű termékeik miatt kiemelt fontosságúak, szükség esetén – az EU versenypolitika rendelkezéseinek tiszteletben tartásával – állami segítséggel kell konszolidálni, illetve segíteni kell termelői, illetve feldolgozói tulajdonba kerülését. A támogatásért cserében az államnak átmenetileg – a támogatás visszafizetéséig – tulajdonosi, irányítási részesedést kell kapnia".
A VM a nemzetgazdasági és a fejlesztési tárcával, valamint az MFB-vel összefogva felméri az érintett vállalkozások helyzetét, és hogy a szükséges konszolidációhoz milyen forrásokat tud biztosítani. Vélhetően átalakítják a jogszabályi környezetet is.