1p
KKV
Bár a magyar euró bevezetése távolinak tűnik, a gyakorlati felkészülés minimum 4-5 évet vesz igénybe, így a viszonylag távoli időpont ellenére is aktuális a téma
A jelenlegi piaci várakozások szerint hazánk 2014-ben vezetheti be az eurót, mint hivatalos fizetőeszközt. Bár ez a dátum meglehetősen távolinak tűnik, a közös európai valutát korábban bevezető tagországok tapasztalatai azt mutatják, hogy a gyakorlati felkészülés minimum 4-5 évet vesz igénybe, így a viszonylag távoli időpont ellenére is aktuális a téma. A hazai vállalatok pedig gyakorlatilag sehol sem tartanak

Az euróra való átállás nem egy egyszerű valutakonverzió, hanem az ország újkori történelmének egyik rendkívül jelentős, átfogó, összetett és a gazdasági, társadalmi élet valamennyi szegmensét egyöntetűen mozgósító programja, amelyben nincs helye a hibáknak vagy határidők csúszásának” – figyelmeztet Szűcs Tibor, az Ernst & Young Üzleti Tanácsadási Szolgáltatások menedzsere.

A Capgemini nemzetközi tanácsadó cég eddig tizenhárom európai ország – legutóbb Szlovákia – eredményes átállási előkészítő és végrehajtó munkálatait segítette elő. Magyarországon az Ernst & Young-gal közösen kezdi meg ez irányú tevékenységét. „Aktív szerepet kívánunk vállalni a gyakorlati felkészülés legfontosabb irányelveinek megismertetésében, az átállási programok elkészítésében és végrehajtásában, így sokrétű nemzetközi tapasztalatunkra támaszkodva reményeink szerint hozzájárulhatunk a közös valuta zökkenőmentes bevezetéséhez” – mondja Szikszai Sándor, a Capgemini Üzleti Konzultációs Szolgáltatások vezetője.

Az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott országok számára az eurózónához való csatlakozás nem választható lehetőség, hanem jogi kötelezettség: az Uniós csatlakozási szerződés aláírásával egyidejűleg ezek az országok kötelezettséget vállaltak az euró bevezetésére is, melynek csak a pontos időpontja nem rögzített. Ennek fényében – függetlenül az euróbevezetés konkrét időpontjától – a nemzeti szintű gyakorlati felkészülés szigorú kötelezettségeket ró Magyarországra, amelyek technikai és szakmai feltételrendszereit az Európai Unió illetékes Bizottsága rendszeresen ellenőrzi.

Nemzetközi tapasztalatok

Az amerikai jelzálogpiacról indult és azóta globális krízissé terebélyesedett válság egyik nagyon fontos tanulsága: az Európába mélyen integrálódott közép-kelet-európai gazdaságok számára az euró bevezetése nem csak kötelezettség, hanem alapvető érdek is. A közös európai deviza ugyanis számottevően mérsékelheti az adott ország sérülékenységét, megvédheti a pénzügyi fertőzésektől, a nemzeti deviza elleni spekulatív támadásoktól.

A válság nyomán így az eurózónán kívüli uniós tagállamokban (többek között Dániában is) megerősödött a gazdaságpolitikai elkötelezettség a mielőbbi euróbevezetés iránt. Bár hazánk jelenleg nem teljesíti a csatlakozáshoz előírt nominális (ún. maastrichti) kritériumokat -, a konvergencia fokozatos előrehaladásával reális esély mutatkozik arra, hogy Magyarországon akár már 2014-ben felváltsa a forintot az euró.

Hazai helyzet

Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank és a Nemzeti Euro Koordinációs Bizottság által javasolt, majd a kormány által jóváhagyott „egy lépésbeni fizetőeszköz bevezetés” (Big Bang) módszer kerül alkalmazásra. Ez ugyanakkor nem azt jelenti, hogy maga az átállás Big Bang-ként valósulhat meg, mellőzve mindazon komplex felkészülési lépéseket, amelyeket a többi eurózónához csatlakozott ország az átmeneti időszak évei során elvégzett.


Forrás: Ernst & Young, Capgemini

Bár a Magyar Nemzeti Bank elkészítette, majd a Nemzeti Átállási Tervben részletesen is kifejtésre kerültek a gyakorlati felkészülés irányelvei, a gazdasági élet szereplői mindezidáig nem foglalkoztak mélyebben az átállással kapcsolatos technikai, szabályozási, pénzforgalmi, informatikai, fogyasztóvédelmi és kommunikációs feladatokkal, amelyek elvégzése elengedhetetlen a pénznemváltás sikeréhez.

Nem érdemes találgatni

Az ERM-II árfolyamrendszer magyarországi bevezetésének dátumát már eddig is sokszor próbálták megjósolni a hazai és nemzetközi szakértők. Az időpont azonban legfeljebb nagyvonalakban határolható be: miniszterelnökként Gyurcsány Ferenc is azt mondta, hogy a pénzügyi kormányzat vélhetőleg az utolsó pillanatig cáfolni fogja az árfolyamrendszer bevezetésének még a lehetőségét is, hogy meg tudják előzni a spekulációt.
A folyamatosan tolódó magyar euróbevezetési dátum kissé "elaltatta" a hazai vállalatokat: régóta 5 évre vagyunk az euróbevezetéstől, így van ez 2009-ben is. A legvalószínűbb, hogy az euróbevezetés valós lehetősége akkor tudatosul majd a lakossági és vállalati szférában, amikor Magyarország belép az euró előszobájának tekintett ERM-II árfolyamrendszerbe. Az ettől a pillanattól az euró bevezetéséig hátralévő két év azonban a legtöbb vállalat esetében kevés az átállási folyamat levezényléséhez - figyelmeztetnek a szakértők.

Amellett, hogy az átállási folyamat rendkívül komplex és időigényes, komoly humán- és anyagi erőforrásokat is igényel. Ha a teljes átállási folyamattal kapcsolatos költségeket - amelyek akár 5 éven át is befolyásolhatják a jövőbeli beruházásokat - egy vállalat nem osztja el 3-4 évre, előfordulhat, hogy az utolsó időszakban akár a bevételének 100 százalékát is felemésztheti a váltás - hangzott el a sajtótájékoztatón. Márpedig az állam - más európai országokhoz hasonlóan - egyértelműen jelezte: az átállás költségei kapcsán nem ad költségvetési támogatást a vállalati szférának.

Szikszai Sándor kiemelte:  az átállási folyamat kulcsszereplői a bankok, a pénzügyi szektor vállalatai; ezen cégek felkészültségén rendkívül sok minden múlik.

A felkészülés konkrét lépései

Az eurózónához való csatlakozás két, egymástól független, párhuzamos felkészülési vonulatot feltételez: egyrészt a konvergencia program meghatározását és végrehajtását, vagyis a nominális kritériumok fenntartható módon való teljesítését, másrészt a Nemzeti Átállási Tervben részletezett konkrét, országos kiterjedésű gyakorlati, technikai, szabályozási, pénzforgalmi, informatikai, fogyasztóvédelmi és kommunikációs feladatok végrehajtását.

Előzetes megvalósíthatósági tanulmányok elkészítésével az illetékes vállalati vagy banki döntéshozóknak, a tervezést és végrehajtást végző szakembereknek tiszta képet kell alkotniuk a gyakorlati megvalósítás komplexitásáról, irányelveiről, elvárásairól, a megvalósítás tervezésének, végrehajtásának idő-felhasználási és erőforrásigényeiről, az átállás utáni üzleti előnyökről, hátrányokról.

E mellett azonban az euróbevezetésre való felkészülés időszaka erőteljesen befolyásolja a mindennapok üzletmenetét (különösen a pénzügyi szektor vonatkozásában), ráadásul az alapvető üzleti- és termékfejlesztési, számviteli, elszámolási, szerződéses folyamatok, valamint a mindezeket kiszolgáló IT alkalmazások változtatása is szükségessé válik.

„Az euróra való átállás sikeres megvalósítása valamennyi résztvevő közös felelőssége, hiszen az áttérési döntés meghozatala után már nincs lehetőség a végrehajtási időpontok meghosszabbítására; a sikertelen végrehajtás pedig amellett, hogy súlyos reputációs kockázattal jár, komoly jogi következményeket is maga után von, ráadásul számottevő gazdasági károkat okozhat az ország számára” – foglalja össze a Magyar Nemzeti Bank által kiadott euróbevezetési irányelv.

Mekkora falat az euróbevezetés? Példák a számokra és erőforrás-igényekre

- Hollandia annak idején egy évi nemzeti termékének 1 százalékát költötte az átállásra, Szlovákiának, amely 2009. elejétől használja az eurót, 2 milliárd eurójába került a váltás.

- Egy közepes szlovák pénzügyi intézet átállásának erőforrás-igényei a következőképpen alakultak:
  • Valamennyi üzleti folyamat, termék-szolgáltatás átvilágításra került
  • A program 65 különálló üzleti és IT projektből állt
  • A komplexitásra tekintettel a belső munkatársak 13 ezer embernapnyi munkát végeztek el a projektek kapcsán
  • 90 különböző külső beszállító és üzleti partner biztosította az eredményes felkészülést
  • Több mint 950 különböző dokumentum készült el a kettős pénzforgalom megjelenítésére és biztosítására
  • Közel száz különféle IT alkalmazás és adatbázis került megváltoztatásra
  • Több mint 170 belső munkatárs végezte a teszteléseket
  • A konkrét átállás 130 (folyamatos) órát vett igénybe
  • 129 dolgozó vett részt a végső munkafázisban
  • 47 külső partner vett részt a konkrét átállásban
Egy közepes pénzügyi intézet átállási költsége közel tízmillió eurós nagyságrendet képviselhet.

Ha az euróbevezetés előkészítése nem kellőképpen alapos, furcsa helyzetek állhatnak elő. Szlovákiában például nem volt elegendő okmánybélyeg; a kettős készpénzforgalom időszakát pedig - amikor az euró és a szlovák korona is forgalomban volt - egyes cégek úgy vészelték át, hogy abban a két hétben egyszerűen nem nyitottak ki. Ebben a két hétben a rendőrök sem büntettek, csak figyelmeztettek a közlekedési kihágások kapcsán: a hivatalos álláspont ugyanis az volt, hogy a rendőrök nem pénzváltók, a kétféle pénznem használatát ezért így "hidalták át" - hangzott el a tájékoztatón.

2013 után lehet csak eurónk?
Terv vagy álom? Bulgária eurót akar 4 éven belül

Nyeremény: ezt kapjuk egyelőre az euró helyett
A Fideszen múlik a magyar euró
Nem lesz lengyel euró egyhamar
Új pénztárgépek: hátha lesz egyszer eurónk
A pénztárak már csak az eurót fogják érteni jövőre
Euróbevezetés: ej, ráérünk arra még!

Privátbankár

Címkék: KKV
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG