A férfi foglalkoztatottak száma nagyobb mértékben (91 ezer fővel) csökkent, mint a nőké (47 ezer fővel). A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 55,5%-ra csökkent, ami jóval elmarad az uniós átlagtól. (A férfiak foglalkoztatási rátája 9,4, míg a nőké 8,9 százalékponttal volt alacsonyabb az EU-27-re jellemzőnél.)
Az előző év azonos időszakához képest nőtt a foglalkoztatottság az 55–59 évesek korcsoportjában (46,9%-ról 48,8%-ra), a többi korcsoportban viszont 0,2–4,1 százalékponttal csökkent. A legnagyobb változás a 20–24, valamint a 25–29 éves férfiaknál következett be, ahol a mutató 44,0%-ról 36,5%-ra, illetve 81,1%-ról 74,7%-ra mérséklődött. Az előző év azonos időszakához viszonyítva 53 ezer fővel (10,8%-kal) csökkent a legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezők, 64 ezer fővel (5,3%-kal) a szakiskolát, szakmunkásképzőt végzettek, 38 ezer fővel (3,9%-kal) az egyéb (szakközépiskolai) érettségivel rendelkező foglalkoztatottak száma. A gimnáziumi érettségivel rendelkezők, a főiskolát és egyetemet végzettek száma stagnált, de a foglalkoztatási ráta esetükben is mérséklődött. Mind a nemek, mind az iskolai végzettség szerinti változás azzal függ össze, hogy a válság eddig leginkább az ipart, ezen belül is a gépipari termelést érintette, míg a szolgáltatási ágakra történő tovagyűrűzési folyamat (ahol nagyobb arányban nők dolgoznak) valószínűleg még tart.
Az ipar vergődése érzékenyen érintette a munkaerőpiacot
Döntően az ipari termelés visszaesése magyarázza, hogy a fizikai foglalkozásúak száma jóval nagyobb mértékben csökkent (4,7%-kal), mint a szellemieké (1,8%-kal). |
Míg korábban a részmunkaidős foglalkoztatottak aránya stabil és alacsony volt, addig az elmúlt évben a teljes munkaidőben dolgozók 4,8%-os (179 ezer fő) létszámcsökkenése mellett a részmunkaidősök száma 20,4%-kal (38 ezer fővel) nőtt. (Foglalkoztatottakon belüli 5,9%-os arányuk nemzetközi összehasonlításban így is alacsony.) Szintén a gazdasági válság okozta bizonytalan gazdasági kilátásokkal függ össze, hogy a munkáltatók növekvő arányban kötnek határozott idejű szerződést a munkavállalókkal.
Globális tendencia Válság: két magyarországnyi ember vesztette el az állását |
Életkor, tapasztalat, tudás... esélytelenek?
A statisztikai hivatal szerint a 15–24 éves munkanélküliek létszáma 2009. III. negyedévben átlagosan 86 ezer fő volt, az erre a korcsoportra számított munkanélküliségi ráta pedig 27,7%, az előző év azonos időszakához képest az ilyen korú munkanélküliek száma mintegy 19,3 ezer fővel emelkedett. Az ún. pályakezdő munkanélküli fiatalok, vagyis akiknek még soha nem volt rendszeres jövedelmet biztosító munkájuk, az előző évivel azonos (mintegy 46 ezer fős) nagyságrendet képviseltek, miközben azoknak a száma növekedett jelentősen, akiknek volt korábbi munkatapasztalatuk.
Az inaktívak közül az ún. passzív munkanélküliek vagy elbátortalanodottak, azaz azok, akik azért nem kerestek munkát, mert úgy gondolták, hogy végzettségük, koruk, szakmájuk, vagy a munkaerőpiac állapota miatt úgysem találnának, 102 ezren voltak, 19 ezerrel többen, mint 2008 III. negyedévében. |
Az elmúlt egy év során az ország valamennyi régiójában nőtt a munkanélküliség, és – a dél-dunántúli régió kivételével – csökkent a foglalkoztatottság.
A munkaerő-piaci helyzetben a legnagyobb változás a közép -és a nyugat-dunántúli régióban következett be, mivel az ipar relatív foglalkoztatási súlya itt volt a legjelentősebb, emiatt itt csökkent leginkább a foglalkoztatási arány, és nőtt a munkanélküliségi ráta. Továbbra is Közép-Magyarországon a legmagasabb a foglalkoztatási arány (54,4%), Észak-Magyarországon a legalacsonyabb (43,2%), továbbá a munkanélküliség szélső értékei is ezt a két régiót jellemzik (7,1, illetve 15,2%). Az elmúlt év során a legkedvezőbb és legkedvezőtlenebb munkanélküliségi rátájú régiók közötti különbség némileg csökkent, azonban ez nem a kedvezőtlenebb helyzetű régiók felzárkózásának, hanem a kedvezőbb helyzetben lévő régiók mutatóinak átlagon felüli romlásának a következménye.
Munka nélkül: szigorúbban, de van még biztosítás
FT: nem elég csak megteremteni a hitelességet
Termelni kell, mert abból élünk
Mennyiért kapunk üdülési csekket jövőre?
Az Unió kilábalt a válságból
Strauss-Kahn: akármit is mond a Fidesz, egy út van
Források nélkül: durva leépítés az MTV-nél
A titok: így fog kitörni Magyarország?
Nem lesz munkánk, ha nem értünk a számítógéphez
Privátbankár