Zhang Wei, a Kínai Nemzetközi Kereskedelemfejlesztési Tanács (CCPIT)alelnöke szerint jelentős fejlődés előtt áll a két ország gazdasági és kereskedelmi kapcsolata. Rámutatott arra, hogy adataik alapján a bilaterális forgalom tavaly 8,72 milliárd dollárt tett ki, ami 28 százalékos növekedés volt az előző évhez képest, kínai cégek 2,5 milliárd dollárt fektettek be Magyarországon. Javasolta, hogy a kereskedelmi forgalomban az egyensúly megteremtésére törekedjenek a vállalatok, vegyenek részt közös kutatás-fejlesztésben, kiállításokon, és fontosnak nevezte a kölcsönös beruházás elősegítését.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke hangsúlyozta, hogy a kamara magyar-kínai tagozatot működtet a gazdasági kapcsolatok elősegítésére. Az MKIK elnöke elmondta, hogy Magyarország a gazdasági növekedés pályájára állt vissza, és a rendszerváltás óta itt befektetett külföldi tőke közelíti a 70 milliárd eurót. Ennek 70 százaléka az Európai Unió tagországaiból jött és segítette Magyarország integrációját az EU-hoz, ugyanakkor jelentős az Ázsiából - Japánból, Dél-Koreából, Kínából - érkező befektetés is.
Gao Jian, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövete kiemelte a kölcsönös előnyökön alapuló együttműködés fontosságát. Kitért arra, hogy a kínai cégek mintegy tízezer főt foglalkoztatnak Magyarországon, a kínai-magyar viszonyokat ismerő jogi tanácsadó iroda működik Budapesten. A nagykövet kiemelte, hogy a kínai kormány társadalmi- és gazdaságfejlesztési tervet jelentetett meg, ebben hangsúlyt fektetnek az életszínvonal emelésére, a belső kereslet növelésére, az energiahatékonyságra, a környezetvédelemre, a külföld felé történő nyitásra. A kínai kereskedelemben nemcsak az export, hanem a külföldi beruházások vonzása is hangsúlyt kap - mondta a nagykövet.
Chikán Attila professzor, korábbi gazdasági miniszter, a VOSZ Gazdaságpolitikai Bizottsága elnökeként a magyar gazdaság helyzetéről beszélt, és hangsúlyozta, hogy a stagnálás és visszaesés után a fellendülés folyamata kezdődik. Rámutatott: a kormány adóreformot hajt végre, csökkenti a bürokráciát a kedvezőbb üzleti környezet kialakítására.
Dobos Erzsébet, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) elnöke szerint Magyarország vonzó lehet a kínai üzletemberek számára az autóipar, elektrotechnika, informatika, biotechnológia, gyógyszeripar területén az európai uniós piac közelsége, a szakképzett munkaerő, az infrastruktúra és áttekinthető adórendszer, a beszállítói háttér miatt.
A Nemzetgazdasági Minisztérium adatai szerint a két ország közötti tavalyi külkereskedelmi forgalom 25,1 százalékkal bővült és 7,709 milliárd dollárt tett ki. A magyar export Kínába 1,532 milliárd dollár volt tavaly, 26,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban, a magyar import Kínából 6,176 milliárd dollárt képviselt, ez 24,8 százalékos bővülés egy év alatt.
MTI