Már csak a kormányon múlik
Sikeresen lezárta Magyarország azt a tárgyalási folyamatot, melynek eredményeként hazánk az Európai Űrügynökség (ESA) teljes jogú tagjává válhat. A kormány a lezárt tárgyalások ismeretében hozza meg döntését a teljes jogú taggá válásról.
A jelenlegi, ún. „európai együttműködő állam” státuszunk tíz éves időtartama alatt a hazai cégek és intézmények közel száz különböző ESA projektben vettek részt – jelentette ki Solymár Károly Balázs infokommunikációért felelős helyettes államtitkár az NFM közleménye szerint
4 milliárd eurós költségvetés - a világűr mellett ez is megnyílik
Az Európai Űrügynökség (ESA) 20 tagországot számláló nemzetközi szervezet, amelynek a tudományos kutatás mellett elsődleges feladata az űrtechnológia célzott fejlesztése, az űripar növekedésének katalizálása, űralapú infrastruktúrák kiépítése és hasznosítása (műholdas navigáció, távközlés, meteorológia, stb.). Az ESA következetesen működteti a földrajzi visszatérítés elvét, vagyis minden ország ipara az ország hozzájárulásával arányos mértékben vehet részt a programokban.
Az ESA garantálja, hogy a befizetett hozzájárulás arányos része pályázatok útján visszaáramlik a tagországba. A belépéssel egyidőben az ESA összes ipari tendere megnyílik a csatlakozó ország vállalatai előtt, az szervezet pedig több éven át felzárkóztató-segítő programokkal gondoskodik arról, hogy az új tagállam ipara a befizetésekkel arányosan részesüljön a visszatérítésből.
Az ESA éves költségvetése megközelítőleg 4 milliárd euró.