A termelés volumene az év első két hónapjában 5,9%-kal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index februárban 1,7%-kal csökkent.
Az ipar 2010 februári termelésének és exportértékesítésének kedvezőbb alakulásában egyrészt az előző évi alacsonyabb bázis hatása, másrészt az előző hónapokhoz képest megnövekedett kereslet érvényesül (utoljára a 2005. évi februári bázis volt ennyire alacsony).
Az exportkereslet emelkedésének köszönhetően az ipari export 2010 első két hónapjában 14,5, februárban 15,5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. Az exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év második hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel mintegy háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 10,2%-kal magasabb volt az előző év februárinál. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export több mint egynegyedét adó járműgyártás kivitele jelentősebben, 30,8%-kal emelkedett.
Az ipar január–februári belföldi értékesítése 10,7, a februári 8,7%-kal csökkent 2009 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első két hónapjában 9,3, februárban 7,5%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól, ez nagyrészt a lakossági és a beruházási kereslet visszaesésével függ össze.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2010 februárjában a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 10,6%-kal nőtt. A csekély súlyú bányászat volumene mintegy 43%-kal alacsonyabb volt az előző év azonos időszakinál, ebben a magas bázis is szerepet játszott. Az év második hónapjában az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 0,8%-kal mérséklődött - állítja a KSH.
PM: jobb lett a vártnál a negyedéves hiány |
Nincs meglepetés A KSH számai megfelelnek az előzetes adatoknak. |
2010 februárjában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 14,7%-kal emelkedett 2009 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések jelentősen, 20,5%-kal nőttek, az új belföldi rendelések ezzel szemben 14,5%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány 13,9%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2010 első két hónapjában (9,6%-os létszámcsökkenés mellett) 17,7%-kal magasabb volt az előző év azonos időszakinál. 2009 azonos időszakához viszonyítva 2010 első két hónapjában Magyarország hét területi egysége közül termeléscsökkenést csupán a Dél-Alföldön (1,8%) regisztráltunk - írja a KSH gyorsjelentése. A legnagyobb mértékű volumenbővülés a Nyugat-Dunántúlon (16,1%) figyelhető meg.
Visszaesett a vegyiparunk
Újabb rekordot dönthet a munkanélküliség
Tuti befutó szakmák - mit érdemes választani?
Munkapiaci boom: jóval több az álláslehetőség
Fájdalmas lesz a kilábalás, főleg Európában
Zsiborás Gergő
Privátbankár