Santtu Hulkkonen elmondta, Finnországnak több évtizedes tapasztalata van a megújuló energia hasznosítása területén, s jelenleg világelső az állami befektetések tekintetében a K+F szektorban.
Az energia ára az északi országban jelenleg az egyik legolcsóbb Európán belül, köszönhetően az energiahatékonyságnak, olyan technológiáknak, mint például a kombinált hő- és áramtermelés. A jövőbeni finn innovációk kapcsán említette a második generációs bioüzemanyag intelligens hálózatokat, amelyek egyesítik az energia termelését és felhasználását.
A részben állami finanszírozású, részben a tagcégek finanszírozásában, egyfajta PPP módon működő Cleantech Finland partnerhálózat "kapu" szerepet tölt be a tiszta technológiák területén, a finn cleantech vállalati életben. Finnországban a cleantech iparág nagyon szerteágazó, körülbelül 2000 vállalkozást foglal magába - hívta fel a figyelmet.
Seppo Aho, a Fortum cég gáz és új piaci üzleti fejlesztés vezetője arról beszélt, hogy a Fortum célja olyan energia létrehozása, ami fenntartható megoldásokat kínál, amelyek megfelelnek az alacsony kibocsátás, az erőforrás-hatékonyság, az energiabiztonság követelményeinek, és kiváló értéket nyújtanak részvényeseiknek. (A Fortum részvényeit a helsinki tőzsdén jegyzik.)
A cég fő tevékenysége elektromos áram és hő termelése, s ezek eladása, valamint erőművek működtetése és fenntartása. Jelenlegi külföldi projektjei során hulladékból energiát nyer, illetve biomasszát használ fel. A magyar önkormányzatok is profitálhatnak abból a tudásból, amely Északon felhalmozódott - vélekedett Seppo Aho. "Hosszú távú célunk, hogy szén-dioxidmentes cég legyünk, jelenleg az elektromos áramtermelésünk 90 százaléka mentes a szén-dioxid-kibocsátástól" - hangsúlyozta.
Az 1929-ben alapított BMH Technology vállalat hulladékalapú szilárd tüzelőanyag (SRF) termelő üzemekhez, biomassza üzemanyagokhoz, erőművekhez és égetőkemencékhez kapcsolódó SRF kezelő rendszerek kulcsrakész megoldásaira specializálódott - mondta Jouni Valovuo, a BMH Technology ügyvezető igazgatója. Személyre szabott megoldásokat kínál moduláris tervezéssel, széleskörű eléréssel és alacsony üzemben tartási költségekkel. Szakértelmük kiterjed a meglévő erőművek modernizálására, hatékonyabbá tételére is. Folyamatos növekedésük alapja a finn Hollming Csoporton belül a több mint 60 éves tapasztalat, ezt kamatoztatják is a világ számos országában működő erőműveik révén. A csoport forgalma 170 millió euró, Finnországban öt gyárat üzemeltet és 1.100 főt foglalkoztat.
Simo Makkonen, a Process Vision (PV) ügyvezető igazgatója ismertette, hogy a PV az egyik vezető energetikai IT rendszer-szolgáltató Európában. Fő tevékenysége, hogy adatkezelési rendszereket szolgáltasson, főleg az energiaszektorban működő cégek részére. A termék-portfólióba olyan energetikai információs-rendszer megoldások tartoznak, amelyeket a különböző, elektromos áram-, gáz- és más energiaszolgáltatók, vízszolgáltatók is használnak.
A PV jelenleg kilenc európai országban működik, a cleantech üzletágban pedig 15 éve vannak jelen. Finnországban 50, Svédországban pedig 30 százalékos részesedésük van az úgynevezett "smart mérés", azaz okos mérés vonatkozásában. Felhívta a figyelmet arra, hogy egy EU-ajánlás szerint 2020-ra majdnem minden háztartás rendelkezzen ezzel a smart leolvasási lehetőséggel, ami óraalapú vagy 15 perces alapú leolvasást jelent.
Finnország a Magyarországra irányuló közvetlen tőkebefektetők sorában már most is az első tíz között van, 1 milliárd euró befektetéssel, Magyarország pedig a második helyen van a külföldre irányuló finn tőkét illetően a célországok között - mondta Kari Vähäkangas, a Finn Kereskedelmi Központ vezetője. Hangsúlyozta, a finn cégek ma körülbelül 20 ezer embert foglalkoztatnak Magyarországon.
MTI