Eva Münster professzor csapatával több mint 9000 ember adatait elemezte ki. Az egyetem 949, vészesen eladósodott egyénnel töltetett ki kérdőívet, amely kimutatta, hogy 25 százalékuk volt elhízva. Egy 2003-as telefonos felmérés során megkérdezett 8318 átlagnémet közül csupán 11 százalék bizonyult túlsúlyosnak - írja a német Die Welt című lap.
Magyar tükör: egészségtelen számok Egészségügy: ellehetetlenülés, pénznélküliség |
Mivel azonban az egyszeri felmérés nem bizonyíthatja az ok-okozati összefüggést, arra is gondolnak a kutatók, hogy talán a túlsúlyosak hamarabb veszítik el munkahelyüket, és így könnyebben eshetnek bele az eladósodás csapdájába. A munkanélküliség ugyanis az eladósodás, illetve fizetőképtelenség leggyakoribb oka.
Münster arra figyelmeztet, hogy a jelen gazdasági válság egészségügyi vonatkozásban is ki fog terjedni a háztartásokra. A teljesen eladósodott német háztartások száma napjainkban 3,5 millió körül lehet.
Az eladósodottság a krónikus betegségek kockázati tényezőire is kihatással lehet, például amennyiben kevesebb szabadidős tevékenységre kerül sor, vagy csökken a társas eseményeken való részvétel. A táplálkozás minőségére is negatív hatással vannak a tartozások, az energiadús élelmiszerek, például az édességek vagy chipsek többnyire olcsóbbak, mint a csekély energiatartalmúak, a gyümölcsök és zöldségek.
Van jó is a válságban, de a gyerekeink ráfizetnek
Becsődölt vállalkozások: még most jön a durva rész
Vége a Hospinvestnek
Oktatás és egészségügy: már mindenen spórolnak
Válságban gyereket vállalni? A legjobb befektetés!
MTI