Már majdnem startolt az Atlantis, mikor lefújták
A két hibás szintjelző azt mutatja, mintha a tartály tele volna, miközben kísérletképpen olyan értelmű jelet küldtek nekik, hogy a tartály üres (az első jelentések szerint a hiba oka ennek éppen a fordítottja volt). A repülés engedélyezéséhez három jól működő szintjelzőre van szükség - tette hozzá Paul Foerman. Az érzékelőknek nagyon fontos szerepük van abban, hogy a jármű három főmotorja ne álljon le sem túl hamar, sem túl későn a felszállás közben. A szintjelzők már korábbi repüléseknél is okoztak problémát, legutóbb tavaly szeptemberben.
Közép-európai idő szerint csütörtökön, nem sokkal éjfél előtt kellett volna elindítani az űrsiklót, fedélzetén hét űrhajóssal, köztük egy franciával és egy némettel. Az asztronauták még nem szálltak be a az űrsiklóba, amikor a hibákat felfedezték. Céljuk a Nemzetközi Űrállomás (ISS) elérése. "Poggyászuk" az Európai Űrügynökség (ESA) Kolumbusz-laboratóriuma, a modul az eredeti tervek szerint vasárnap kapcsolódott volna az űrállomáshoz.
A laboratóriumban egyebek között biológiai kísérleteket végeznek, vizsgálják majd a folyadékok "viselkedését" a súlytalanság állapotában. A kísérleteket a München melletti Oberpfaffenhofenben működő irányító központ koordinálja. "A Kolumbusz (az ESA-nak) egy mérföldkő, a gyermekünk, a mi modulunk, a mi laboratóriumunk" - jelentette ki szerdán Alan Thirkettle, az ESA egyik programmenedzsere.
A legközelebbi lehetőség az indulásra közép-európai idő szerint péntek este 22 óra 9 perc. A NASA mérnökei csütörtökön elmondták, hogy megpróbálják addig kiküszöbölni a problémákat. Feltételezésük szerint érintkezési hiba állhat a szintjelzők rossz működése mögött, nem maguk a szintjelzők hibásak.
Startolhat az Atlantis Mikuláskor
Tanárnő az űrben
MTI