Sőt, hogy egészen pontosak legyünk a megdöbbentő számsorral kapcsolatban az elmúlt három hónap átlaga 2328 felszámolás volt. Összehasonlításul az elmúlt év hasonló három hónapjának átlaga mindössze 1905 felszámolás. Az adatokat közlő Opten céginformációs szolgáltató szerint a jelenség mögött az aktív hatósági munka áll.
Az Opten felmérése megállapítja, hogy a felszámolások számában bekövetkezett 20 százalékos növekedés a 2008-as és 2011-es után, most egy harmadik felszámolási hullámként söpör végig a magyar gazdaságon. Tavaly az első negyedévet követően indultak meg nagy erővel a felszámolások, amelynek két oka volt. Egyfelől a lánctartozások következményeként a válság miatt hirtelen bajba jutott cégek beszállítói közül sokakat ért utol a fizetésképtelenség, másfelől pedig a NAV szigorította ellenőrzéseit, aminek eredményeként jelentősen megnőtt a kényszer-végelszámolásokból felszámolásba fordult eljárások száma.
A mostani felszámolási hullám a növekvő hatósági aktivitás eredménye. Míg tavaly az első félévben 3500 felszámolás indult úgy, hogy azt hatósági kényszer-végelszámolás előzte meg, addig idén az első félévben ez a szám már elérte a 7500-at. A nagy hatósági aktivitás egyébként nem baj - állapítja meg az Opten elemzése, mert így letisztulhat az egészségtelen magyar cégstruktúra. Jelenleg ugyanis Magyarországon 600 ezer társas és további 500 ezer egyéni vállalkozás működik.
Ugyanakkor a jövő évre tervezett adóváltozások konzerválhatják a kisebb cégeket, sőt akár az idei év elejéhez hasonló cégalapítási dömpinget is előidézhetnek, hiszen rendkívül kedvező helyzetbe hozzák a mikro- és kisvállalkozásokat. A gazdaság élénkítését és az adók beszedhetőségét célzó kormányzati szándék helyes ugyan, de ezzel együtt ki kell dolgozni azokat a mechanizmusokat, amelyek elejét vennék a cégek osztódásának, illetve az adóoptimalizálási célú cégalapításoknak. Ellenkező esetben ugyanis folytatódik a cégstruktúra elaprózódása.
A decembertől márciusig tartó cégalapítási hullámot követő áprilisi mélypont után hónapról hónapra több új cég jött létre. A 2011-et jellemző havi 3-4 ezres cégalapítást ugyan még nem értük el, de az áprilisi 1800-hoz képest a július 2800 új cég már komoly növekedést jelent. Az sem kizárt, hogy már a következő hónapokban visszatér a korábban megszokott cégalapítási kedv, viszont az már elgondolkodtató, hogy egy szűkülő gazdaságban miért hoznak létre ilyen sok új céget.