Állításuk szerint az olyan zsírok, amelyek a bőr felszíne alatt kezdenek gyűlni, növelték a vércukor szintjét szabályozó hormonra, vagyis az inzulinra való érzékenységet.
Azok az egerek, melyek a kísérletek során ilyen jellegű zsírbeültetésen estek át, veszítettek testtömegükből, zsírsejtjeik zsugorodni kezdtek, vércukor-szintjük pedig javulást mutatott annak ellenére, hogy sem táplálkozási szokásaikon, sem mozgási mennyiségükön nem változtattak. A kutatók szerint a kedvező tüneteket attúl függetlenül észlelték, hogy a bőr alatti zsírt bőr alá, vagy a szervezeten belülre, pl. a hasba ültették-e be.
Az eredmény meglepő volt - mondta Dr. Ronald Kahn, a bostoni Harvard Medical School munkatársa, a tanulmány készítője. Dr. Kahn kutatáásnak fő témája az volt, hogy a test különböző részein található zsíroknak miért van más kockázati szintje az olyan anyagcsere-zavarokkal kapcsolatban, mint például a cukorbetegség.
A tudósok már tudják egy ideje, hogy a hasban összegyűlt zsír (amit zsigeri zsírként ismerünk) szerepet játszhat a cukorbetegség és a szívinfarktus kockázatának növekedésében. A körte-formájú testtel rendelkezők (akiknél a súlyfölösleg a fenéken és a csípőn rakódik le) azonban kevésbé hajlamosak ezen működési zavarokra.
A mostani kutatások arra mutattak rá, hogy a szervezeten belüli zsírral ellentétben a bőr alatti zsír aktív védelmet nyújthat az anyagcsere-zavarokkal szemben. Nem minden zsír jön tehát rosszul - állapította meg Kahn és csapata. A kutatócsapat most azon dolgozik, hogy megtalálják és azonosítsák a bőr alatti zsír azon összetevőit, melyek a pozitív hatásokat kiváltják. Azt remélik, kifejleszthetnek egy hasonló hatásokat előidézi gyógyszert.
Fiúra vágyik? Ültesse asztalhoz az asszonyt!
A kövér anyák miatt törhet ki az elhízás-járvány?
Mit együnk, hogy éljünk? - jótanács nőknek
Milliós zsírpárnák: kilóra megmondják, mennyit ér az élete
Furcsa törvény: kövér embert etetni tilos?
Reuters