Az anyag, ami nanoméretű karboncsövekből épül fel, közel 30-szor sötétebb annál az anyagnál, ami a feketeség jelenlegi etalonjaként szolgál. Ráadásul egy hajszálra megközelíti az ideális feketét – azt az anyagot, ami mindennemű fényt és színt elnyel, anélkül hogy bármit is visszaverne. „Gyakorlatilag minden ráeső fényt elnyel” – mondta el az új anyagról Pulickel Ajayan, a houstoni Rice Egyetem kutatócsoportjának vezetője.
Az anyag visszatükrözési mutatója 0,045 százalék: ez több mint háromszor kisebb, mint a nikkel-foszforos ötvözet, ami eddig a világ legsötétebb anyagaként volt ismert. Összehasonlításképp a normál fekete festék visszatükrözési mutatója 5-10 százalék körül mozog.
Bár a kutatók hajtanak a Guinness Rekordok Könyvének elismerésére is, elmondásuk szerint az elért eredménynek nem csak a rekord megdöntése szempontjából van haszna. Ajayan szerint leginkább a napenergia átalakításában lehet nagy szerepe a felfedezésnek, mivel az anyag képes gyakorlatilag az összes ráeső fény összegyűjtésére. Ezen kívül hasznos lehet még infravörös érzékelőknél és csillagászati vizsgálatoknál történő használat esetében is.
Ajayan elmondása szerint az anyag különleges sötétsége három tényezőből adódik. Egyrészt szén nanocsövekből készült, melyek átmérője negyvenezerszer kisebb, mint egy emberi hajszálé. Maga a szén nyeli el a beeső fény egy részét.
Másrészt ezek a csövek állítva helyezkednek el az anyagban, mondjuk úgy, mint a fűszálak egy fűcsomóban. Ennek az elrendezésnek köszönhetően a csövek között „csapdába esik” a fény. Harmadrészt pedig a létrehozott nanocsöves szerkezet felszínét szabálytalanná és durvává tették, így tovább csökkentve a tükrözés mértékét.
Ez a nanocsöves elrendezés nem csak hogy kevés fényt ver vissza, hanem sokat el is nyel – mondják a tudósok. Eddig csak látható fény mellett tesztelték az anyag tulajdonságait, a kutatás következő lépése megvizsgálni, hogyan viselkedik invravörös és ultraibolya fényben, valamint más hullámhosszokon, amilyen például a kommunikációs rendszerek által kibocsátott sugárzás. „Ha sikerülne létrehozni egy olyan anyagot, ami képes blokkolni ezeket a sugárzásokat, komoly haszna lenne az álcázás és a védelem területén” – mondta el Ajayan.
Az indiai születésű Ajayannak nem ez lesz az első eredménye, amivel bekerülhet a Rekordok Könyvébe. Nevét olvashatjuk a világ legkisebb ecsetének megalkotói között is.
Már tudjuk, kitől kaptuk a szifiliszt
Végre: megfejtették Mona Lisa évszázados rejtélyét
Szenzáció az űrben: elérte a Merkúrt egy űrszonda
Galaktikus mázli: egy hajszálon múlt, hogy élünk
14 évet is kaphat, aki nagyon egészségesen él
Reuters
MTI