A Nabucco jövője egyelőre nem világos, sok múlik azon, hogy az EU-nak sikerül-e Türkmenisztánnal hosszú távú stratégiai gázszállítási megállapodást kötnie. Jelenleg intenzív tárgyalások folynak Asgabattal, és az EU reméli, hogy áprilisban aláírhatják a türkmén gáz szállításáról szóló megállapodást.
Az Európai Bizottság véglegesítette annak a 43 energiaipari nagyberuházási tervezetnek a listáját, amelyeket egy négymilliárd eurós brüsszeli költségvetési keretből külön támogatnak, mert nagymértékben hozzájárulnak az EU gazdaságélénkítéséhez, és növelik az energiaellátás biztonságát. Már korábban bejelentett programok tartoznak ide, köztük a Nabucco gázvezeték 200 millió eurós támogatása.
A héten Günther Oettinger az Európai Bizottság energiaügyekben illetékes tagja egy szófiai energetikai konferencián elmondta: az Európai Unió támogatja a Déli Áramlat gázvezetéket. Részletek>>>
A visegrádi országok múlt heti budapesti csúcstalálkozóján elfogadott közös zárónyilatkozatban egyebek mellett az is szerepel, hogy Bulgária, Horvátország, Magyarország, Szerbia és Szlovénia az Oroszország által szorgalmazott Déli Áramlat projektben is részt vesznek, és ennek révén alternatív útvonalon is forrásokhoz juthatnak. Részletek>>>
Közben újabb országgal bővült a Déli Áramlathoz csatlakozók száma. Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság (RS) miniszterelnöke háromnapos moszkvai útjáról hazaérkezve azt mondta, hogy az RS csatlakozása a Déli Áramlat gázvezetékhez az üzleti terv szerves részét képező megvalósíthatósági tanulmány elkészítésével kezdődik.
A magyar kormány üdvözölte, hogy Törökország is ratifikálta a Nabucco-megállapodást.
Dodik szerint a Szerb Köztársaság hajlandó csatlakozást biztosítani Horvátország gázhálózatához, illetve ahhoz a gázvezetékhez is, amelyre igényt tart a bosnyák-horvát entitás. Dodik szerint az orosz partnerek az elkövetkező években 650 millió eurót fektetnek be a köztársaság olajiparába.
Az alternatív források megoldanák a gázválságot
A Déli Áramlat a Fekete-tengeren át Dél- és Közép-Európa országaiba szállít majd gázt 2013-tól. A becslések szerint 14 milliárd eurós beruházással épülő gázvezeték kapacitása évi 63 milliárd köbméter lesz a tervek szerint. Oroszország és Horvátország Moszkvában kormányközi megállapodást kötött Zágráb részvételéről a Déli Áramlat gázvezeték építésében.
A hét kérdése:
Ön mi alapján dönt a választásokon? Szavazzon!
Bajnai gáz-szövetségre lépne a visegrádiakkal
A Gazprom megépíti az Áramlatokat
Már Bulgária is a tranzitdíjjal kavar
Kóka Egyiptomot is bevenné a Nabucco-projektbe
MTI, Privátbankár