A KPMG és a European Family Business (EFB) 23 európai országban, köztük Magyarországon vizsgálta meg, milyen közteher-fizetési következményekkel jár, ha egy családi vállalkozás vezetése öröklés vagy a vezető nyugdíjba vonulása miatt a következő generáció kezébe kerül. A felmérésből kiderült, hogy sok országban az ilyen vállalati transzferek komoly terhet jelentenek a cégek számára, habár kaphatnak felmentést vagy könnyítést az adófizetők.
A Tax Monitor egy fiktív, 10 millió euró értékű vállalat példáján keresztül mutatja be, milyen közteherre számíthatnak a családi vállalkozások az egyes országokban az öröklés vagy a vezető nyugdíjba vonulása esetén történő vezetőváltáskor.
Közteherfizetés öröklés esetén
A 23 vizsgált országból hétben nem merül fel illetékfizetési kötelezettség, ha a következő generáció örökösödés útján jut a vállalatvezetéshez, míg Franciaországban a közteher 4 millió euró is lehet. A felmérés eredményeiből kirajzolódik, hogy érdemes korán elkezdeni a vezetőváltásra való felkészülést, mert országonként különböző feltételek teljesítésével felmentés kapható akár az illeték teljes összegének megfizetése alól. Néhány országban még könnyítésekkel is magas az adó, illetve illetékfizetési kötelezettség, Dániában például a vizsgált fiktív cég 1,5 millió eurót fizetne be a költségvetésbe.
Magyarországon öröklés esetén az örökhagyó egyenes ági rokona és túlélő házastársa mentesül az öröklési illeték alól, és ez a mentesség független az örökség értékétől és természetétől. Folyamatos jogalkotói enyhítés következményeként állt elő a jelenleg hatályos szabály, amely 2013. január 1-jén lépett életbe – mondta Gerhát Mihály, a KPMG szenior adómenedzsere.
Közteherfizetés a vezető nyugdíjba vonulása esetén
A 23 vizsgált országból hatban nem keletkezik közteher-fizetési kötelezettség, ha a vezető nyugdíjba vonul, és valamelyik családtagjának adja át a cégvezetést, míg Hollandiában ez a transzfer akár 4,2 millió euróval is gazdagíthatja a költségvetést. Ha a könnyítéseket is figyelembe vesszük, barátságosabb képet kapunk: 13 országban, köztük Magyarországon egyáltalán nem kell adót, illetéket fizetni, azonban az élen álló hat országban továbbra is 0,3-1,5 millió eurónyi közteher-fizetési kötelezettség áll fenn.
Magyarországon a fő szabály szerint illetéket csak örökség esetén kell fizetni, amennyiben nem alkalmazható mentesség, ez pedig feltételezi az örökhagyó halálát – tette hozzá Gerhát Mihály.
Az adóztatás korlátozza a befektetéseket
Sok országban közteher-fizetési kötelezettség keletkezik a családi vállalkozás következő generációnak való átadása esetén, miközben a transzfer sem személyek, sem vállalatok számára nem generál tőkét. Az adóterhet tehát más forrásokból kell fedezni. Sok esetben a cégek jövőbeni növekedési esélyeit és befektetési hajlandóságát korlátozza a közteher-fizetési kötelezettség, hiszen a pénzt a vállalattól kell elvonni.
Az öröklés és a nyugdíjba vonulás adózási szempontból különböző kezelése is arra késztetheti a családokat, hogy megváltoztassák eredeti terveiket. A családi vállalkozások vezetői például tovább tartják meg vezetői pozíciójukat az adózási körülmények miatt, ami a következő generáció számára frusztráló lehet, és ezáltal korlátozhatja a növekedést.
A felmérés eredményeiből világosan látszik, hogy a családi vállalkozásoknak jelentős közteher-fizetési kötelezettséggel kell számolniuk, ha a vállalatvezetés nyugdíjba vonulás vagy öröklés útján a következő generáció kezébe kerül. Biztató ugyanakkor, hogy több vizsgált országban is vannak könnyítések, ami mutatja a szektor fontosságát. Az ilyen vizsgálatok, amelyet mi is készítettünk, megmutatják a legjobb gyakorlatokat Európában, és reméljük ezeket az országok követni fogják” – mondta Roger Pedder, a European Family Business elnöke.
A családi vállalkozásokra kivetett közterhek mértéke minden országban más és más, drámai különbségek is felfedezhetők. Ez önmagában nem meglepő, ugyanakkor az illetékfizetést érintő könnyítések és felmentések, és ezek feltételeinek teljesítése átláthatatlan, és ezáltal komoly kihívás elé állítja a cégeket. Az adózás valószínűleg sokáig a családi vállalkozások egyik legfontosabb kérdése marad, különösképpen ha az öröklés vagy nyugdíjba vonulás esetén bekövetkező vezetőváltásról van szó. Most még fontosabb, mint valaha, hogy a vezetők megértsék személyes céljaik hatását vállalkozásuk életére – mondta Gary Deans, a KPMG családi vállalkozások csoportjának adózási vezetője.