Soha korábban nem szűnt meg annyi cég Magyarországon egy hónap alatt, mint 2013 októberében. A cégbíróságok 4131 céget töröltek, ezzel a megszűnések száma elérte a tavalyi egész éves mennyiséget, és minden bizonnyal éves rekordot dönt - közölte az Opten céginformációs szolgáltató a Privátbankárral.
Bár az elmúlt hónapokban csökkenésnek indultak a cégmegszűnések, várható volt, hogy a trend nem lesz tartós. „Korábban is látszott, hogy egyre több cég szűnik meg felszámolás eredményeként, a régebben indult felszámolási eljárások rekordmennyiségben zárulnak le napjainkban” – mondja Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója.
Átmeneti lehet a megugrás
Az igazgató szerint a tavalyi év első felében tömegével indult felszámolások, végelszámolások átmenetileg megemelhetik ugyan a megszűnések számát, ám jövőre közepes szinten stabilizálódhat a mutató. Addig viszont jöhet még néhány rossz hónap, így a törlések száma idén minden bizonnyal rekordot dönt.
Október végéig 27 882 cég szűnt meg Magyarországon, 600-zal több, mint 2012-ben egész évben, így idén minden bizonnyal 30 ezernél is több törlés lesz, ami szignifikánsan meghaladja a 2010-es 28 700-as rekordot. Az októberi adatok mindazonáltal azt mutatják, hogy nemcsak gazdasági, de technikai okok is állhatnak az események mögött.
„Szinte minden eljárás és az új alapítások száma is megugrott októberben, ezért azt valószínűsítjük, hogy a cégbíróságok aktivitása is növekedett, számos területen most faragják le az ügyhátralékot” – mondja az Opten igazgatója. Októberben csaknem 3500 új vállalkozás bejegyzését tették közzé a cégbíróságok, ez számottevően meghaladja az elmúlt hónapok 2500 körüli értékeit.
Távolabbra nézve látszik azonban, hogy a korábban indított eljárások lefutásával csökken majd a törlések száma. A tavalyi második negyedév után hosszú ideig csökkent a megszűnéshez vezető új eljárások száma, és ez a mutató csak az utóbbi két hónapban indult újra növekedésnek.
Sok a kényszertörlés
Az újbóli növekedés hátterében az áll, hogy immár második hónapja több mint 2500 kényszertörlési eljárást indítanak a hatóságok, ami kompenzálja a felszámolások és a végelszámolások visszaesését.
„A kényszertörlések megugrása megítélésünk szerint kedvező fejlemény. Azt jelenti, hogy a hatóságok jobban kihasználják ezt a tavaly március óta létező jogintézményt, és ezzel hozzájárulnak a cégvilág megtisztulásához. Kényszertörléssel legtöbbször azokat a cégeket szüntetik meg a cégbíróságok, amelyek nem lelhetők fel vagy nem tesznek eleget adminisztratív kötelezettségeiknek. Márpedig e cégek között nagy számban találhatók olyanok, amelyek kifizetetlen adósságokat halmoztak föl más vállalkozások kárára” – indokolja az Opten optimizmusát az igazgató.
Változtak a szabályok
A Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetségének tagjaként az Opten azt javasolja a cégeknek, hogy vizsgálják felül vállalati követeléskezeléssel kapcsolatos gyakorlatukat, hiszen több olyan új jogszabály is megjelent az utóbbi időben, amelynek célja, hogy biztonságosabb helyzetbe hozza a hitelezőket – így talán már nem reménytelen a kintlévőségek behajtása. Változtak a fizetési határidőkre és a késedelmi kamatok megfizetésére vonatkozó szabályok, és szigorodott valamelyest a cégtulajdonosok büntetőjogi felelőssége is.
Az előzetes tájékozódás jelentőségét támasztja alá az Opten Cégfluktuációs Indexe (Opten – CFI) is, amely az adott időszak elején működő cégek számához viszonyítja az időszak alatt frissen alapított és megszűnt cégek számát. Az index ismét erőteljesen emelkedett, ami azt mutatja, hogy megint nő a gazdaságban a partnerkockázat.