5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

KKV
Idén októberben a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene változatlan volt, a behozatalé 6,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét. Az év első tíz hónapjában a külkereskedelem export- és importvolumene 6,8, illetve 8,6 százalékkal bővült.

Októberben a kivitel értéke 7,5 milliárd eurót (2321 milliárd forintot), a behozatalé 7,2 milliárd eurót (2214 milliárd forintot) tett ki. A külkereskedelmi mérleg többlete az év tizedik hónapjában 351 millió euró (107 milliárd forint) volt, 345 millió euróval (98 milliárd forinttal) kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Euró alapon az export 2,2 százalékkal csökkent, míg az import 2,6 százalékkal nőtt. Az NGM szerint az export mértékének növekedése főként a tavalyi igen magas bázis miatt maradt el.

2014 első tíz hónapjában a kivitel értéke 70,4 milliárd euró (21 727 milliárd forint), a behozatalé 65,1 milliárd euró (20 078 milliárd forint) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 5,3 milliárd eurót (1649 milliárd forintot) tett ki, ami 240 millió euróval (13 milliárd forinttal) volt kevesebb az előző év azonos időszakinál.



2014 január–októberében a külkereskedelmi termékforgalom forintárszínvonala az előző év azonos időszakához viszonyítva kivitelben 0,9 százalékkal emelkedett, a behozatalban nem változott. A cserearány 0,9 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 4,1, a dollárhoz viszonyítva 2,2 százalékkal értékelődött le.

Az autógyártáshoz hozzák-viszik a műszereket

A gépek és szállítóeszközök volumene a kivitelben 8,2, a behozatalban 7,4 százalékkal nőtt 2013 első tíz hónapjához hasonlítva. A legdinamikusabb növekedés az előző hónapokhoz hasonlóan a közúti jármű forgalmát jellemezte: a kivitel több mint harmadával, a behozatal mintegy negyedével bővült a magas bázisidőszaki szinthez képest. 

A termékkör exportját tekintve minden országcsoportban növekedést mért a Központi Statisztikai Hivatal, melyek között a régi EU-tagállamokba és az ázsiai országokba volt a legjelentősebb a növekedés. Átlag felett nőtt az energiafejlesztő gép és berendezés – ezen belül is elsődlegesen a belsőégésű motorok és motoralkatrészek – behozatala, valamint a kisebb részarányú és részben beruházási célú berendezéseket tartalmazó speciális szakipari gép importvolumene.

A villamosgép, villamos készülék és műszer – jelentős részben a járműgyártáshoz is kapcsolódó elektromosan szigetelt huzalok és vezetékek – mindkét irányú forgalma számottevően nőtt. Ugyanakkor – a hazai mobiltelefon-gyártás hanyatlásával – folytatódott a híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék forgalmának jelentős visszaesése. A mobiltelefonok behozatalában főként az amerikai, míg kivitelében a régi EU-tagállamokkal és az ázsiai országokkal folytatott kereskedelem csökkent drasztikus mértékben.

Több kőolajat hoznak be

A feldolgozott termékek exportvolumene 6,9, az importé 9,4 százalékkal múlta felül a 2013. január–októberi szintet. Az időszak egészében a járműiparhoz és a vegyiparhoz köthető termékcsoportok határozták meg azárufőcsoport forgalmát, ugyanakkor lényeges szerep jutott a lakossági fogyasztást szolgáló termékek importjának is. A járműipari kereslet élénkülése leginkább a gumigyártmány és a fémtermék behozatalának, valaminta szakmai tudományos ellenőrző műszer kivitelének kétszámjegyű volumennövekedésében jelentkezett. Több mint tizedével bővült a szerves vegyi termék behozatala, illetve az illóolaj, illat- és tisztítószer mindkét irányú forgalma. Az utóbbi hónapokban megélénkülő gyógyszer és gyógyszerészeti termék forgalma az időszak végére 5 százalékot meghaladó növekedést ért el mindkét irányában.

Az energiahordozók importvolumene – a forintárak csökkenése mellett – 12 százalékkal volt több, mint a bázisidőszakban. Az energiabehozatalunk felét adó kőolaj és kőolajtermék importvolumene – a nyár óta mért jelentősnövekedésnek köszönhetően – az időszak végére már több mint 5 százalékkal emelkedett a bázisidőszaki szinthez képest. A gáztározók folyamatos feltöltése miatt töretlen dinamikával bővülő természetes és mesterséges gázimportvolumene az időszak végére negyedével meghaladta az egy évvel ezelőtti szintet. A villamos energia importvolumene több mint tizedével nőtt.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 3,9, az importé 6 százalékkal bővült 2013. január–októberhez képest. A kivitel több mint ötödét adó gabona- és gabonakészítmény kivitele – az utóbbi kéthónapban jelentősen alatta maradt a bázishavi szintnek, ugyanakkor a teljes időszakot tekintve közel tizedével meghaladta azt. Dinamikusan bővült az állati takarmány (főként a kutya- és macskaeledel) exportja, továbbá a kávé, tea, kakaó, fűszer importja. A hús és húskészítmény termékkörben a baromfi-, illetve a sertéshús kivitele élénkült meg jelentősen, ez utóbbi termékkör esetében az orosz kivitel elmaradását a japán kiszállítások kompenzálták.

Az első tíz hónapban az export 79, az import 75 százalékát bonyolítottuk le az EU-tagállamaival. Ebben a viszonylatban a kivitel volumene 8,6, a behozatalé 13 százalékkal volt több, mint 2013 azonos időszakában. A többlet 6,7 milliárd euró (2062 milliárd forint) volt, ami 1347 millió euróval (319 milliárd forinttal) csökkent.Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 0,9 százalékkal növekedett, az importé 2,4 százalékkal esett vissza 2013. január–októberhez képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban1,3 milliárd euró (413 milliárd forint) volt, 1107 millió euróval (306 milliárd forinttal) kevesebb, mint egy évvel korábban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG