A közgyűlésen előadást tartott Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki a kötelező kamarai tagság előnyére hívta fel a figyelmet. Kifejtette, ha ez megvalósul, akkor a kamara létrehozhat egy olyan elektronikus rendszert, amely a vállalkozónak jelzi, ha a megrendelő cégben olyan személy tevékenykedik, aki korábban csődbe vitt társaságban volt tulajdonos, vagy pedig vezető tisztségviselő. Ezzel visszaszorítható lenne a lánctartozás - tette hozzá az elnök.
Tolnay Tibor az iparág idei termelését 1850-1900 milliárd forintra prognosztizálta. Lakás várhatóan 16 ezer épül az idén, és nincs semmi jel arra, hogy jövőre több épülne - tette hozzá. Az építőiparban legálisan foglalkoztatottak száma négy év alatt 60 ezer fővel csökkent. A válság miatt 2500 milliárd forint beruházás tolódott későbbre, ennyi megrendeléstől esett el az építőipar.
Az építőipart a gazdaság lakmuszpapírjának nevezte Parragh László. Ha az építőiparnak jól megy, akkor a gazdaság is fejlődik - fejtette ki. |
Az ágazat 152 ezer forintos átlagbére elmarad a nemzetgazdasági átlagtól, s amíg más ágazatokban jövőre 4-7 százalék béremelés várható, addig ez az építőiparban 0-3 százalék közé esik.
Az elnök grafikonon mutatta be azt, hogy a multinacionális cégek milyen magas tőkemegtérülést értek el Magyarországon az egyes ágazatokban. Parragh László javaslatai között szerepelt a privatizációs szerződések újratárgyalása és a monopóliumok hatósági eszközökkel való megtörése is. Az MKIK elnöke elmondta, a szakmunkásképzésben a gyakorlati képzés lesz a legfontosabb. Ebben szerepet kapnak a szakmai szervezetek is.
MTI