Beszámolt arról is, hogy tagszervezeteiknél 0-8 százalék közötti bruttó keresetnövekedést eredményező bérmegállapodásokat kötöttek, jellemzően 3-4 százalékos centrummal. Jó megállapodások születtek például a gyógyszeriparban, de kemény tárgyalásokra számít az elnök a mezőgazdaságban, a könnyűiparban, az építőiparban is, ahol nem, vagy csekély mértékű béremelési javaslatot tett csak a munkáltató. Utóbbi csoportba sorolta az önkormányzati fenntartású cégeket is, ezért úgy vélte, Rogán Antalnak, a bérmonitoring bizottság elnökének egyszerű a dolga, először a "házban kell körülnéznie".
Pataky Péter szerint a szakszervezetek nem ellenzik ugyan azt a munkaadói javaslatot, hogy a kormány támogassa a béremelést vállaló munkaadókat, de úgy vélte ennél sokkal megfelelőbb módszer lenne az adórendszer átalakítása. A megoldások közé sorolta az adójóváírás megemelését 12.100 forintról 14.500 forintra, vagy a szuperbruttó gyorsabb kivezetését. Az adójóváírás megemelése ugyan 74 milliárd forintos kiadást jelentene a költségvetésnek, de emlékeztetett arra, hogy ebből 22 milliárdot már jóváhagyott a parlament a közszféra bérkompenzációjára.
Az MSZOSZ elnöke hangsúlyozta, hogy kompenzációra szükség van, mert az egykulcsos szja bevezetése először a 300 ezer forint környékén keresőknek jelent plusz jövedelmet, így a munkavállalók 85 százalékát nem érinti. Azért is jelentene jobb megoldást az adórendszer átalakítása az elnök szerint, mert sok vállalat nincs abban a gazdasági helyzetben, hogy infláció feletti béremelést vállalhatna.
Elmondta azt is, hogy a 2011-es bértárgyalások jelentősen eltérnek az elmúlt években megszokottól. Ez az első év ugyanis, amikor a tárgyalások nem a keresetek emelkedéséről, hanem az adórendszer átalakítása miatti nettó keresetveszteség kompenzálásáról szólnak.
Az elnök arra is felhívta a figyelmet, hogy a bértárgyalásokba nem szabad belekeverni a gyermekkedvezmény tényét. A bérnek semmi köze ahhoz, hogy valaki hány gyermeket nevel, ezt a munka díjazásánál nem lehet figyelembe venni - jegyezte meg.
Az április 9-i szakszervezeti demonstrációról annyit mondott: azt az Európai Szakszervezeti Szövetséggel közösen tartja a hat magyar szakszervezeti konföderáció , hogy felhívják a figyelmet az európai munkavállalók érdekeire. Azért éppen akkor, mert április 8-9-én Magyarországon tanácskoznak az európai jegybankelnökök és pénzügyminiszterek.
MTI