A Nemzetgazdasági Minisztérium munkahelyteremtő beruházások támogatására pályázati programot indít az új munkahelyeket létrehozó mikro-, kis- és középvállalkozások számára.
A pályázat kódjele: NFA-2012-KKV. A pályázatokat a beruházás helye szerinti fővárosi, megyei kormányhivatal munkaügyi központjához 2012. február 8-tól 2012. március 30-ig lehet benyújtani. A pályázati dokumentáció a Nemzetgazdasági Minisztérium internetes honlapján és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal honlapján 2012. február 7-én 15 órától elérhető és letölthető, illetve a munkaügyi központoknál és kirendeltségeiknél 2012. február 9-től nyomtatott formában átvehető. A pályázatok támogatásáról2012. május 30-ig születik döntés. A támogatási összeg a hatósági szerződés megkötését és megfelelő anyagi biztosíték (15 millió Ft vagy afeletti támogatási igény esetén) felajánlását követően, a megvalósulás ütemének megfelelően, utólag, a bemutatott számlák ellenében fizethető ki. |
A pályázati program alapján, kizárólag hazai forrásból, a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból 10 milliárd forint támogatási keretösszeg áll a pályázók rendelkezésére - tudtuk meg a Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM). A tárca szerint az elmúlt évben nyertes 381 vállalkozás az 5 milliárd forint támogatási keretösszeg felhasználásával 3100 új munkahelyet létesített. Az NGM éppen ezért azt reméli, az ez évi támogatási keretösszeg alapján legalább 600-800 vállalkozásnál, várhatóan 5300-5500 új munkahely létesítéséhez és mintegy 10 ezer már meglévő munkahely megőrzéséhez járulhat hozzá a most indított pályázat.
A pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett mikro-, kis- és középvállalkozások vehetnek részt, amelyek a benyújtás időpontjában még nem kezdték el a beruházást, és azt 2012. november 30-ig befejezik. Vállalják továbbá, hogy a támogatással legalább 2 fő teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló számára létesítenek munkahelyet a beruházás befejezését követő 90 napon belül.
A vissza nem térítendő támogatás keretében az új gépek, berendezések, műszaki eszközök, technológiák beszerzésének, továbbá az új létesítmények építési költségei számolhatók el.
A beruházási támogatás mértéke új munkahelyenként:
- nem álláskereső személy alkalmazása esetén 1,4 millió Ft alaptámogatás,
- nyilvántartott álláskereső felvétele esetén 1,9 millió Ft, illetve ha az álláskereső roma munkavállaló, további 300 ezer Ft,
- ezen kívül, amennyiben hátrányos helyzetű kistérségben, településen valósul meg a be-ruházás, még 200 ezer Ft (a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben, településeken 300 ezer Ft) kiegészítő támogatási összeg igényelhető.
A beruházási támogatás mértéke pályázatonként legfeljebb 120 millió Ft-ra:
- a hátrányos helyzetű kistérségekben, településeken megvalósuló beruházáshoz 240 millió Ft-ra, illetve
- legalább 300 főt elérő új munkahely létrehozása esetén az előbbieken kívül további, legfeljebb 100 millió Ft kiegészítő támogatási összegre lehet pályázni (ez az összeg a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben és településeken legalább 200 új munkahely létesítése esetén nyerhető el).
A pályázók így új munkahelyenként összesen 2,5 millió Ft mértékű fajlagos támogatást igényelhetnek, amennyiben a beruházás pl. leghátrányosabb helyzetű kistérségben/településen valósul meg, valamint a fenti szempontoknak is megfelel. Ez az összeg az elmúlt évben 2,2 millió Ft, 2010-ben mindössze 1,4 millió Ft volt.
A támogatás intenzitása nem haladhatja meg az elszámolható beruházási költségek régiónként eltérő, 10-50 %-os mértékét. Az intenzitás kisvállalkozások beruházásai esetében 20 százalékponttal, középvállalkozások esetében 10 százalékponttal növekszik.
A támogatottnak vállalnia kell többek között, hogy
- a már meglévő és az újonnan felvételre kerülő létszámát a beruházás befejezését követő 2 éven át megtartja, továbbá
- a támogatással létrehozott kapacitást a beruházás befejezésétől számított 3 évig fenntartja az érintett régióban.
Az elmúlt évben már egyszerűsítettük a kitöltendő adatlapok alapján kért információkat. Ebben az évben az adatlapokat tovább rövidítettük, kizárólag annyi információt kérünk, amely alapján a vállalkozások működését, a foglalkoztatással kapcsolatos tevékenységét értékelni lehet. A pályázó által benyújtandó dokumentumok (pl. igazolások) száma is csökkent. Az elmúlt évtől a vállalkozásoknak lehetőséget biztosítottunk arra, hogy 15 millió Ft támogatási összeg igényléséig nem kellett fedezetet nyújtani azon vállalkozásoknak, amelyek a pályázat benyújtását megelőző legalább 3 naptári évben már működtek, és ebből legalább 2 évben az adózás előtti eredményük pozitív volt, továbbá azonnali beszedési megbízásra felhatalmazói nyilatkozatot tettek. Ezt a kedvezményt az ez évi pályázati konstrukció is tartalmazza. Az eddigi bankgarancia, biztosítási vagy garanciaszervezet által vállalt kezesség, ingatlanfedezet fedezeti típusokon kívül idén is lehetővé tesszük a 200 %-os kapcsolt konstrukció alkalmazását: amely lehet az odaítélt támogatás legalább 50 %-át kitevő permentes, forgalomképes és nem lakás céljára szolgáló ingatlan, vagy 50 %-át jelentő bankgarancia, vagy biztosítási kötelezvény, vagy garanciaszervezet által vállalt kezesség, és maximum 150 %-os, a beruházás keretében beszerzett tárgyi eszközökre (műszaki berendezések, gépek, egyéb berendezések, felszerelések) alapított ingó zálogjog. Ebben az évben csak az a vállalkozás részesülhet támogatásban, amely a teljes létszámára vonatkozóan teljesíti a jogszabályokban meghatározott elvárt béremelést. |