A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint idén július-szeptemberben 10,3 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta, ezzel 13 éves csúcsot döntve: utoljára 1996 első negyedévében mértek 10 százalék feletti értéket, akkor 10,6 százalék volt az állástalanok aránya.
Na ez durva: 10 százalék felett a munkanélküliség
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. elemzője elmondta: várható volt a munkanélküliség emelkedése, bár előzőleg kicsit kisebb, 10,1 százalékos rátát vártak. Azt, hogy az előző, június-augusztusi periódushoz képest 47.000-rel csökkent a foglalkoztatottak száma, részben a szezonális foglalkoztatás kifutásával magyarázta a szakember. A munkanélküliség emelkedésének másik oka, hogy a belföldi kereslet visszaesése leépítésre kényszeríti az erre a piacra termelő cégeket - fűzte hozzá.
Ez a tendencia az elemző szerint a jövőben tovább erősödhet, mivel a magyar piacra termelő kis- és közepes vállalkozásoknál még nem tetőzött a csődhullám, így további elbocsátások várhatók. 2009 végére 11 százalékra emelkedhet a munkanélküliségi ráta, tetőpontját azonban csak 2010 elején érheti el: ekkor további fél százalékponttal emelkedhet - vélekedett Suppan Gergely, aki szerint jövő nyáron indulhat lassú javulás a foglalkoztatottságban.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője is úgy látja, hogy még nincs vége a lejtmenetnek a munkaerőpiacon, és a következő hónapokban nő majd a munkanélküliek száma. Ennek az az oka, hogy a cégek - különösen a foglalkoztatás terén - lassabban alkalmazkodnak a gazdasági válsághoz, és a létszámot csak késleltetve igazítják hozzá a várható, jelenleg csökkenő rendelésállományhoz.
Az elemző szerint év végéig további 30-50.000 ember veszítheti el munkáját, és így december végére 11 százalékra nőhet a munkanélküliségi ráta. 2010 első felében azonban lezárulnak a vállalati átalakulások, és a félév vége felé javulhatnak a keresleti viszonyok és a megrendelések is - mondta Török Zoltán. A szakember szerint 11 százalékon tetőzik majd a munkanélküliség 2010 első néhány hónapjában, azonban az év végére ismét 10 százalék alá csökken, miután megkezdődik a rendelésállomány feltöltése.
Elszabadult a forint: ma még tovább eshet
Kicsit jobb a helyzet, de a munkanélküliség óriási baj
"Magyarországon nem lehet álmodozni"
MTI