Magyarországon még csak 25 éve van kultúrája a tulajdonlásnak, ezért nem tudtuk átvenni azokat a technikákat, amelyekkel Nyugaton kezelik a családi vállalkozásokat – mondta Kürti Tamás, a Kürt Zrt. alelnöke a Forbes magazin csütörtöki rendezvényén.
A multik eltolták
„Akkor elmondom, ki a vállalkozó. Nem az, aki BMW-vel jár, fukszos műanyag barátnője van, hanem akik felelős, érzékeny ember” – idézték Cserpes Isvánt, aki sajtkészítéssel kezdte élelmiszeripari vállalkozását. „A multikra akár haragudhatnék is, de az, hogy ők eltolták, hozzájárult ahhoz, hogy mi magyar vállalkozók a színre léphessünk” – mondta a vállalkozó.
Nem akarom a multikat bántani, vannak nagyon jó termékeik – mondta, majd mégis a multikat kritizálta hosszasan. Ami a túrórudival történt, az szerinte tanulságos: szerinte a lényeget lopták ki az idők során belőle az összetétel megváltoztatásával. Különböző előírások alapján több lépcsőben keményen lerontották a minőségét, amivel olcsóbbá, könnyebben gyárthatóvá tették.
Ebbe nem megy bele Cserpes
A vállalkozó szerint, aki tavaly 263 alkalmazottat foglalkoztatott ez nem normális dolog, ő ebbe nem szeretne belemenni. Nem akar olyan világban élni, ahol azért optimalizálják a termékek összetételét, hogy egy gyár futószalagon láthassa el vele az egész világot. Azt is mondta: az élelmiszeriparban használt aromák függőséget okoznak.
Cserpes egyébként más néven saját túrórudi-változatot készít, reméli, hogy a jövőben jelentős piaci részesedést tud majd vele kiharcolni. De bűncselekménynek nevezte a bankok korábbi hazai hitelezési gyakorlatát is.
Ott ül egy ember, aki kétmillióval tartozik
Klementz Kata, a Loffice közösségi iroda alapítója a Forbes rendezvényén azt mondta: „valóságos romot vettünk”, három régi gyárépületet, majd ezekből irodákat alakítottak ki. A vállalkozó stratupokkal is foglalkozik, az egyik projektje Budapesten és Bécsben vállalkozó nők munkaerő-piaci integrációjával foglalkozik, speciális óvodát biztosítva számukra.
Felmerült, hogy a magyar vállalkozók egyik legnagyobb problémája, hogy gyakran tartoznak nekik, illetve megkárosítják őket. Cserpes István szerint ma is gyakori, hogy az alkalmazottak meglopják a vállalkozót, aminek a gyökerei még a szocializmusban gyökereznek. „Át kéne már verni a társadalmon, hogy vége van a szedd magad-mozgalomnak” – idézett egy másik szakembert.
Klementz Kata szerint még a hallgatóság soraiban is ott ült valaki, aki kétmillió forinttal tartozik a cégnek. Emberek maradunk, de megtettük a szükséges jogi lépéseket – mondta a vállalkozó a Forbes Flow-n.