A konzervatív árnyékkormány miniszterelnök-jelöltje - arra a kérdésre, hogy mi a párt álláspontja Törökország uniós csatlakozásával és annak várható bevándorlási következményeivel kapcsolatban - elmondta: a toryk szerint minden új EU-tagállam csatlakozása után átmeneti korlátozásokat kell alkalmazni (a munkavállalási célú áttelepülésben). "Így kellett volna tenni Románia, Lengyelország és a többi, nemrég felvett ország esetében is" - tette hozzá.
Cameron kijelentette: pártolja a bevándorlást, mivel abból Nagy-Britanniának társadalmi, gazdasági és kulturális előnyei származnak. Úgy gondolja azonban, hogy az elmúlt évtizedben túl nagy volt az országra nehezedő "bevándorlási nyomás", és ő a jelenlegi évi több százezer helyett legfeljebb évi néhány tízezer fős nettó bevándorlást szeretne.
A kelet-európaiakból élnek a britek |
London annak idején évente 5-13 ezer tartós letelepülővel számolt Kelet-Európából, de a hivatalos adatok szerint is jóval több mint 800 ezren érkeztek eddig. Független londoni elemző házak becslései szerint azonban a 2004 óta érkezett keleti EU-munkavállalóknak legalább a fele már hazament.
Cameron a sajtótájékoztatón "politikailag erőteljesen motivált kampánynak" és "képtelenségnek" nevezte azokat a felvetéseket, amelyek a toryk új kelet-európai EP-frakciótársainak megnyilvánulásait firtatják. A brit politikus tagadta, hogy Michal Kaminski, a brit konzervatívok részvételével alakult új európai parlamenti frakció, az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) lengyel vezetője homofób, rasszista vagy antiszemita lenne.
Kikészíti a városi zaj az európaiakat
Uniós munka: még mindig vannak ideális célpontok
Kiutáltak minket? Már nem rohanunk brit munkáért
MTI