Rég látott a Privátbankár tudósítója ennyi mosolygós és jókedvű cégvezetőt egy helyen. A Művészetek Palotájában adták át az Invitel által meghirdetett InnoMax és InnoApp-pályázatok nyerteseinek díjait, a telekommunikációs cég immár negyedszer írta ki a pályázatot, ahová innovatív ötleteikkel és alkalmazásaikkal nevezhettek be a hazai cégek. A díjátadó gálán nemcsak az derült ki, hogy a cégeknek miért fontos a folyamatos fejlesztés, hanem, hogy miért lehet fontos az, hogy mi, akik csak "egyszerű fogyasztók vagyunk", innovatívak legyünk.
Az innováció ma már nem egy-egy kutató magányos harca egy zárt laborban
A pályázaton három kategóriában osztottak díjakat, az 5-19 fős, a 20-69 fős és a 70 főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégek nevezhettek. Gerley Gyöngyvér, az Invitel értékesítési igazgatója felvezetőjében elmondta, ilyen nehéz gazdasági környezetben kiemelten fontos az innováció, mely a cégek számára a túléléshez is elengedhetetlen. A cég a díjjal teret szeretne adni - és ezzel együtt nyilvánosságot is - az innovatív hazai cégeknek. Mint elmondta, idén negyedik alkalommal rendezik meg a díjátadót, és évről évre egyre többen vesznek részt a megmérettetésen. Igaz, létszámban idén nem volt felső korlát (tavaly a 250 főnél többet foglalkoztató cégek nem indulhattak), így is 77-en adtak be pályamunkát.
A zsűri elnöke Gerley volt, de az elbírálásban részt vett még Krisán László, a Ka-vosz vezérigazgatója, Papp Péter, a Kancellár.hu elnöke, Dr. Peredy Zoltán, a Nemzeti Innovációs Hivatal főosztályvezető-helyettese, Pusztay András, az Index ügyvezető-igazgatója és Halácsy Péter, a Prezi.com társalapítója.
Az Invitel idén is kiírta az InnoApps-versenyt, ide okostelefonra írt applikációkkal lehetett benevezni, és a Facebook-on lehetett szavazni a nyertesre. A "Ne szórakozz" kategóriában Szalkai Balázs nyert HuMap nevű térkép alkalmazásával, ami offline is használható és teljesen ingyenes - több város térképe mellett túraútvonalakra is rákereshetünk. Szalkai egész egyszerűen azért állt neki a fejlesztésnek, mert nem talált megfelelő térképalkalmazást, hát csinált egyet. A "Szórakozz" kategóriában a "Bogozd ki" játék nyert, érdemes kipróbálni, és közelebb visz bizonyos matematikai problémák megoldásához is - az első helyért járó díjat Hegedűs Tamás László, a BME informatikus hallgatója vette át. |
A díjak kiosztása előtt felszólaltak a korábbi díjazottak is, beszámolóikból kiderült, egy-egy ilyen elismerés újabb lendületet adhat a hazai kis- és közepes vállalkozásoknak (kkv) a további fejlesztéshez, sőt, volt olyan tavalyi díjazott, aki innen merített bátorságot ahhoz, hogy az európai színtéren is megmérettesse magát - és nyert ott is.
A díjazottak. |
A díjátadón a legtöbb felszólaló azt emelte ki, hogy az innovációt be kell építenünk a hétköznapjainkba, ez nem egy zárt világ kell, hogy legyen, ma már nem a magányos kutatók munkáját, hanem dinamikus csapatmunkát jelenti ez a szó. A folyamatos fejlesztések pedig hozzájárulnak a cégek növekedéséhez, és üzleti sikereihez is.
A kis és közepes cégeket mellett a nagyobb vállalatokat is díjazta az Invitel, létszámbeli felső korlát ugyanis nem volt idén. Gerley szerint a komplexebb működés mellett a nagyok nehezebben tudják beépíteni az innovációt a napi tevékenységükbe, míg a kicsik ebben a tekintetben "fürgébbek" és rugalmasabbak. I. kategória (5-19 fős cégek) I. helyezett: Redmark Kft. - Egészségnapló - a cég már 40 ezer felhasználóval rendelkezik, az okostelefonra írt applikáció főleg a krónikus betegeknek segít. II. helyezett – E.N.S. Zrt. - Pályázatának címe: Kerüljön Ön is a Google címlapjára! Keresőbarát tárhely: az új recept! III. helyezett – e-Capital Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. – FIXidopont.hu online foglalási rendszer szolgáltatóknak II. kategória (20-69 fős cégek) I. helyzett: Egérút-navigáció - a közösség erejét használó navigációs alkalmazás. Molnár Miklós cégvezető szerint a programba beépítették a "sajátos magyar gondolkodásmódot", a program a cégeknek is segíthet például a flottakövetésben. Molnár egyszer beragadt a Ferihegyi gyorsforgalmin, innen indult a projekt... II. helyezett – DLM Solutions Kft. – Pályázatának címe: Élményvásárlás III. helyezett – Rubin Informatikai Zrt. – Pályázatának címe: Zöld szerverterem Rubin COOL-lal III. kategória (70 főnél több) I. helyezett: Tisza Volán - GPS alapú járműkövetés és dinamikus utastájékoztatás, komplex szolgáltatás innováció. A pályázatot a Tisza Volán adta be, de a 4 dél-alföldi Volán-társaság példás együttműködésében valósul meg a fejlesztés. II. helyezett – Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház Nonprofit Zrt. – Pályázatának címe: Felhő alapú technológiák, Illetve az ASP alapú rendszerek alkalmazása a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház Nonprofit Zrt.-nél III. helyezett – Naturtex Gyapjú és Tollfeldolgozó Kft. – Pályázatának címe: Vállalati folyamatmenedzsment-fejlesztés és internetes értékesítés a Naturtex Kft.-nél |
Nem vagyok cégvezető, miért érdekeljen engem az innováció?
A legtöbb díjazott projekt középpontjában az ember állt, a zsűri erre külön figyelt is a bírálásnál. Alapvetően olyan programok kaptak elismerést, melyek vagy a cégek hatékonyságát növelik vagy az ügyfelek, felhasználók elégedettségét ("megszerettetik a terméket vagy a céget") - ezek pedig ilyen válság sújtotta környezetben komoly fegyverténynek bizonyulhatnak.
A díjátadó talán legfontosabb üzenete az volt, hogy nekünk, átlag felhasználóknak, "fogyasztóknak" is innovatívaknak kell lennünk. Soha ennyi - akár ingyenesen elérhető - applikáció, program nem állt még a rendelkezésünkre ahhoz, hogy saját erőforrásinkat még hatékonyabban használjuk fel. A díjazottak között volt olyan ingyenes mobilapplikáció, mely intelligens keresővel segíthet nekünk a városban közlekedni, vagy túrázás közben - ráadásul offline, vagyis mindegy, hogy van-e pénzünk drágább 3G-s előfizetésre vagy milyen a lefedettség, a programot akkor is tudjuk használni. A hazai kis cégek innovációja ott van a hétköznapokban - ideje nekünk is felfedezni ezeket, ha cégvezetők, ha magánemberek vagyunk.