Az év első tíz hónapjában az export értéke 16 153 milliárd forint (58,7 milliárd euró), az importé 14 934 milliárd forint (54,2 milliárd euró) volt, így a kivitel forintértéke némileg meghaladta, a behozatalé azonban még nem érte el a két évvel korábbi, a gazdasági világválság előtti szintet - az adat megegyezik az előzetesen kiadott volumennel.
A 2010. január–októberi forgalom forintban mért árszínvonala az importnál 0,5%‑kal, az exportnál 0,3%‑kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A cserearány közel változatlan ugyanezen időszakban. A forint a főbb devizákhoz képest 2%‑kal erősödött. Ezen belül a dollárral szemben 1,2%‑kal gyengült, az euróhoz mért erősödése 2,5%.
Külpiacok: Magyarország, merre fordítod a fejedet? |
2010. január–októberben a feldolgozott termékek kivitelének volumene 14, a behozatalé 13%‑kal volt több, mint egy évvel ezelőtt. Az időszak egészét tekintve dinamikusan bővült a gyógyszer, gyógyszerészeti termékek export- és importvolumene, és a szeptemberi megtorpanás után októberben folytatódott az árucsoport forgalmának növekedése. A nemzetközi autóipar megemelkedett alkatrészigényének köszönhető a szakmai, tudományos ellenőrzőműszerek exportforgalmának lendületes növekedése, elsősorban a német, az egyesült államokbeli és a kínai viszonylatokban.
Az energiahordozók importvolumene 8%‑kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A természetes és mesterséges gáz behozatala a január–októberi időszakban csaknem 7%‑kal volt több, mint egy évvel ezelőtt, bár júliustól kezdődően a beszerzés drasztikusan csökkent. Ez elsősorban bázishatás következménye: a gáztározók feltöltése 2009-ben a harmadik negyedévben kezdődött. A teljes energia-behozatal felét adó kőolaj és kőolajtermék importértéke 40%‑ot meghaladó mértékben nőtt, amely túlnyomórészt az áremelkedéssel magyarázható.
2010 első tíz hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene 10%‑kal nőtt, behozatala 4%‑kal múlta felül a bázisidőszaki szintet. A kivitelben legnagyobb részarányt képviselő gabona és gabonakészítmények exportvolumene a júniustól szeptemberig tartó dinamikus növekedés ellenére sem érte el a 2009. január–októberi szintet. Átlagot meghaladó mértékben bővült a hús és húskészítmény kivitele, a növekmény legnagyobb része a sertéshús exportjában jelentkezett. A zöldség- és gyümölcsbehozatalunk az időszak egészét tekintve kismértékben, augusztustól lendületesen bővült a gyenge hazai kínálat miatt.
Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2010 első tíz hónapjában a kivitelben 16, a behozatalt tekintve 15%‑kal haladta meg a bázisidőszaki szintet, az aktívum a régi tagállamok esetében 217, az új tagállamok vonatkozásában 203 milliárd forinttal nőtt a bázisidőszakhoz képest. A legjelentősebb egyenlegjavulást a brit, a francia, illetve a szlovák relációkban értük el.
Dinamikusabban bővült az EU-n kívüli országokba irányuló forgalom: az export volumene 24, az importé 18%‑kal haladta meg az elmúlt évi szintet. Passzívumunk 1113 milliárd forint (4,1 milliárd euró) volt, 43,6 milliárd forinttal (257 millió euróval) több, mint tavaly ilyenkor. Az egyenleg az orosz, a dél-koreai és a kínai viszonylatban romlott legnagyobb mértékben.
Privátbankár - Zsiborás Gergő