A vizsgálatba 14 ezer babát vontak be, majd véletlenszerűen két csoportra osztották őket. Az egyik csoportban az édesanyákat hosszan tartó és kizárólagos szoptatásra biztatták, a másik csoport anyukái nem kaptak ilyen jellegű bátorítást. Az eredmények azt mutatták, hogy a mellre tételt támogató csoportban valóban tovább kaptak anyatejet a babák és itt az anyukák körében kevésbé volt népszerű a tápszerkészítés.
A babák 3 hónapos korában a támogatott csoportban 73 százalékos, a másikban pedig 60 százalékos volt a szoptatott csecsemők aránya. Mire a bébik félévesek lettek, az arány 50-36-ra módosult. A szoptatós csoportban ráadásul az édesanyák jóval nagyobb arányban táplálták kizárólag anyatejjel gyermeküket: a kisdedek 3 hónapos korában például hétszeres volt a különbség.
A gyerekek sorsát 6,5 éves korukig követték nyomon. A kutatók úgy találták, hogy az anyatejes csoportba tartozó gyerekek átlagosan 5 százalékkal jobb eredményt értek el az IQ-teszteken és az iskolai tanulmányok (írás, olvasás, számolás, illetve más tantárgyak is) terén is jobban teljesítettek.
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia azt javasolja az egészséges kismamáknak, hogy legalább félévig kizárólag anyatejjel táplálják gyermeküket, a szoptatást azonban - más táplálékot is bevonva - minimum a baba 1 éves koráig ne hagyják abba. |
Cicire fel: szívjuk magunkba a tudást!
Az anyatejjel táplált babák agyműködés és intelligencia terén nyert előnyére már korábbi tanulmányok is rámutattak. A kutatók ugyanakkor nem tudták eldönteni, hogy önmagában a szoptatás jár-e ilyen előnyökkel, vagy a szoptatást előnyben részesítő édesanyák különböznek a tápszeres mamáktól. Dr. Michael Kramer, a montreáli McGill University professzora szerint ezek az anyukák ugyanis többet törődnek gyermekükkel, így a köztük lévő kapcsolat is bensőségesebb lesz.
A mostani kutatás módszertana - véletlenszerűen osztották csoportokba a babákat - ebben a zűrzavarban próbált rendet tenni. A kutatásvezető Dr. Kramer szerint ugyanakkor továbbra sem világos, miért is lesznek intelligensebbek az anyatejjel táplált babák. Véleménye szerint erre magyarázatuk szolgálhat, hogy mivel a szoptatás sokáig tart, így az édesanya többet foglalkozhat a csecsemővel, beszélhet hozzá, nyugtatgathatja. A professzor szerint mind érzelmi, mind fizikai magyarázat elképzelhető, de az is lehet, hogy az anyatejben valamiféle hormon található, amit így a baba könnyedén felszippanthat - tette hozzá.
Csokival könnyebb lehet a terhesség
Cukorbetegség: romlik a kismamák mutatója
Gyermeket vállalunk, házasságot nem
A terhes nők tudják, a sörhasú férfiak nem
Született feleségek: rápihennek a fizetésre
Reuters