Különösen jutányosan juthattak szállodai szobához tavaly a vendégek Közép- és Dél-Amerikában, ahol 21 százalékkal csökkentek átlagosan a hotelek árai. Elsősorban az újinfluenza miatti aggodalmak faragták le a vendégszámot.
Ázsiában ennél mérsékeltebb, csupán 16 százalékos volt az átlagos árcsökkenés, főként az üzleti utazók elmaradása nyomán. Az amerikai és kanadai szállodaárakat ugyancsak a válság mérsékelte, igaz, csupán átlag 14 százalékkal. A kontinensek közül Európa tartotta magát a legjobban: itt csak 13 százalékkal estek vissza az árak.
Európában Svájc megtartotta vezető helyét, mint a legdrágább utazási célpont, bár az árak itt is 11 százalékkal mérséklődtek: egy szállodai éjszaka Svájcban átlag 135 euró volt tavaly.
A hagyományosan drága észak-európai államok, valamint Olaszország és Nagy-Britannia kivételével a szállodai szobák átlagára az európai országokban 100 euró alatt maradt. A legolcsóbb továbbra is Kelet-Közép-Európa: a Hotels.com kimutatása szerint Lengyelországban és Magyarországon egy szállodai szobáért átlag 70 eurót kellett tavaly fizetni, Csehországban ennél is kevesebbet, 68 eurót.
A városok közti globális drágasági rangsort Monte Carlo vezeti, ahol a tavalyi 9 százalékos átlagos árcsökkenés ellenére még mindig 177 euróba került egyetlen szállodai éjszaka. A legdrágább Európán kívüli úticél Abudzabi volt 2009-ben: itt átlagosan 164 eurót kellett egy szállodai szobáért fizetni éjszakánként.
Rövid és olcsó lesz a nyári vakáció
A németekben bíznak Pécsett
Egyre többen jönnek hozzánk vásárolni
Házon kívül: most olcsó máshol aludni
MTI