Seres Béla, a Deloitte Pénzügyi tanácsadás üzletágának közép-európai vezetője elmondta: A kormányok és jegybankok minden korábbinál radikálisabb lépéseket tettek a világgazdaság talpra állásának ösztönzése érdekében, és a világ tőzsdéinek közelmúltbéli mozgásai arról árulkodnak, hogy ezek a lépések alkalmasak lehetnek a bizalom helyreállítására.
A Deloitte jelentése is ezt a tendenciát támasztja alá, hiszen a bizalmi index azt mutatja, hogy a befektetők ismét készek arra, hogy éljenek a kínálkozó lehetőségekkel - még ha az ügyleti és a hitelezési kilátások korlátozottak is maradnak jó pár hónapig.
A felmérés a Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban már érezhető optimizmus megjelenését mutatja a kockázati tőke szakmában térségünkben is, ugyanakkor a szakemberek egyelőre nem tudnak teljes szívvel hinni a közép-európai M&A piac újjászületésében – tette hozzá.
A Deloitte kockázati tőke bizalmi indexéről A bizalmi index a tíz kérdésből álló kérdőív első hét kérdésére adott válaszokból áll össze, amelyet a Közép-Európára szakosodott kockázati tőke szakértők adnak. A Deloitte az index meghatározása során minden időszakra kiszámítja a pozitív válaszok összes pozitív és negatív válaszhoz viszonyított arányának átlagát. Ezt az átlagot hasonlítják a bázis-időszakhoz, amely jelen esetben 2003 tavasza. |
Közép-Európa még mindig kiváló befektetési és felvásárlási célpontokkal szolgál és a nyugat-európai régióhoz képest továbbra is kedvezőek az értékelések. Miközben az elmúlt fél év nehézkesen telt a közép-európai M&A-szakemberek számára, úgy tűnik, hogy a mindennapi portfoliókezelésről a figyelem egyre inkább a potenciális új befektetések felkutatása és elemzése felé terelődik, ami a piaci fellendülés korai jele lehet.
Ráadásul a Deloitte felmérése azt mutatja, hogy a kockázati tőke piac szereplői aktívabbá válnak, hiszen a válaszadók 76 százaléka tervez az elkövetkező időszakban nagyobb befektetéseket, ami a 2008. októberi 66 százalékhoz képest egyértelmű fejlődés.
A Deloitte szakértője elmondta: a sok pozitív eredmény mellett a válaszadóknak több mint fele (51 százalék) további gazdasági visszaeséssel számol a következő időszakra, míg 43 százalék szerint a helyzet változatlan marad. Ez első olvasatban nem tűnik bíztatónak, mégis jelentős javulásnak számít a 2008 végén tapasztalt, egyértelmű borúlátáshoz képest, amikor a megkérdezettek 92 százaléka várta a helyzet rosszabbra fordulását, és senki nem akadt, aki ennek az ellenkezőjét jósolta volna.
A régió pénzügyi szakemberei számára a fő kérdés jelenleg az, hogy "elértük-e már a mélypontot"? Ennek természetesen csak az idő lesz a megmondhatója, de amíg a bizalom helyre nem áll, addig korai lenne az M&A aktivitás újjáéledéséről beszélni. A többség véleménye alapján viszont talán már túl vagyunk a legnehezebb időszakon - tette hozzá Seres Béla.
Lassú feltámadás: hogyan halásszunk a zavarosban?
Egyetlen út van a tőkeszerzésre
Egyszer majd talpra állunk - de mi lesz addig?
Privátbankár