A felzárkózó kelet-európai országokban 43 százalékkal esett vissza a múlt évben a cégfelvásárlások és cégösszeolvadások értéke, a 2013. évi 112 milliárd euróról alig 64 milliárd euróra. A visszaesés okát elemzők abban látják, hogy az ukrán válság és az ezzel együtt járó orosz gazdasági visszaesés negatív hatással volt a befektetői bizalomra, amely 25 éve nem volt ennyire alacsony a térségben. Idén ugyanakkor már növekedésre számítanak a szakemberek. Erre utal, hogy már tavaly meglódult a úgynevezett W&I (warranty and indemnity) – biztosítások a régióban, amely konstrukciókat jellemzően cégeladások/cégfelvásárlások kockázatainak kezelésére kötik a vállalatok.
A legtöbb felvásárlás a gyáriparban volt, míg értékben a bányászat vitte a prímet. 2014-ben a felzárkózó európai országokban az oroszországi üzletek adták az összes cégfelvásárlás harmadát (33 százalékát), a tranzakciók összértékének pedig csaknem a felét (47 százalék). A második helyen Lengyelország végzett: a felvásárlások 13 százaléka itt realizálódott, nem sokkal előzve meg Törökországot, ahol az összes ügylet 12 százalékát kötötték a múlt évben.
Mi a helyzet Magyarországon?
Magyarországon a térség átlagát meghaladó mértékben, csaknem 50 százalékkal esett vissza a cégfelvásárlások összértéke, annak ellenére, hogy az üzletek száma 24 százalékkal még emelkedett is. Vagyis több, de jóval kisebb értékű cégfelvásárlásra, összeolvadásra került sor itthon.
A legnagyobb hazai ügyleteket az állam bonyolította le. Ezek között szerepel, hogy a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. felvásárolta az Antenna Hungáriát, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. megvette a Főgáz Zrt. felét, továbbá, hogy a magyar állam felvásárolta az MKB Bankot, és egyéb állami vállalatokon keresztül részesedést szerzett további pénzintézetekben is. Ezeket az akvizíciókat ugyanakkor nem üzleti, hanem inkább gazdaságpolitikai megfontolások vezérelték.
A magyar piacot az állam mellett a hazai befektetők dominálták. A legtöbb külföldi befektető az Egyesült Államokból és Nagy-Britanniából érkezett. A befektetések célterületei tipikusan az energia szektor és közmű vállalatok, a pénzügyi és ingatlan szektor, valamint a média és szórakoztató ipar. A régió minden országára jellemző, hogy a helyi nagyvállalatok – Magyarországon a MOL és az OTP – egyre fontosabb szerepet játszanak a cégfelvásárlásokban.
A javuló gazdasági környezet miatt a jelentés készítői szerint Magyarországon mérsékelt növekedés várható az elkövetkező években.