November 10-től a Magyar Közút Nonprofit Zrt. hivatalosan is téli üzemmódban működik. Az utóbbi hetekben viszont többször is megmutatta magát a tél, ezért a társaságnak már korábban is adódott téli feladata. Nehéz felkészülni az utóbbi évek szeszélyes teleire, idén pedig a válság nyomán keletkezett forráshiány is nehezítette a 30 ezer kilométeres országos közúthálózatot üzemeltető Magyar Közút Nonprofit Zrt. munkáját.
2009-ben a szokásosnál is lassabban haladt a tavaly téli úthibák megszüntetése, annak ellenére, hogy a hatékony nyári munkarendnek és a szeptemberben kapott többlettámogatásnak is köszönhetően 2009. november elejéig összesen 650 ezer kátyút szüntetett meg a közútkezelő. Amíg az időjárás engedi, a cég tovább folytatja a meleg aszfalttal történő kátyúzást, de ebből már legfeljebb csak napok vannak hátra.
A szeptemberben kapott többlettámogatásból a társaság 800 millió forintot a téli feladatok ellátására használ fel, ennek segítségével immár nagyobb biztonsággal vághat neki a télnek. „A téli üzemeltetés fedezete rendelkezésre áll. Közútkezelőként ugyanakkor örülnénk, ha enyhe és száraz tél következne, mert a nagyon hideg és csapadékos időjárás a többlettámogatás mellett is feszegetné a pénzügyi keretünket – nyilatkozta Zsupponits Jenő, a Magyar Közút vezérigazgatója. Az időjárástól függően 6-8 milliárd forintba kerül a téli üzemeltetés.
Átalakítják a közútkezelőt |
Az utakat országszerte 5 régió 77 ügyeleti helyén figyelik – mondta el Molnár István, a társaság üzemeltetési igazgatója.
A munkát alapvetően a cég saját gépei végzik. Ezek közül 538 úgynevezett eszközhordozó, amelyre hóekét, sószórót vagy hómaró adaptereket is rögzíteni lehet. Ezenkívül 130 rakodógépet, 49 hómarót és 59 saját grédert tud hadrendbe állítani a közútkezelő, valamint 142 célgépet is bérel a téli szezonban. Ha ez nem lenne elég, a társaság szerződéses vállalkozóit is az utakra rendeli - olvasható a Magyar Közút Nonprofit Zrt. közleményében.
Ferihegy óriás gépekkel készül
A Budapest Airport a hó- és jégeltakarító flottájának hagyományos szemléjével jelezte, innentől akár jöhet a hó és a fagyos idő Magyarországra, a főváros légiközlekedését ez nem zavarhatja meg. A közel 40 egységből álló ún. havas flottát seprő-, maró- és szórógépek alkotják. Többségük a hatalmas mérete miatt közúti forgalomban meg sem fordulhat. Az óriás hómarók a hóekék által oldalra kitolt havat képesek 30-40 méterrel „oldalra kilőni” – ez óránként akár 3-4 ezer tonna hó is lehet.
A nagyteljesítményű eszközökre azért van szükség, mert a légiközlekedés biztonsága miatt legkésőbb a hóesés kezdete után 30 perccel meg kell tisztítaniuk a két – 3000 méter, illetve 3700 méter hosszú – futópálya valamelyikét, a gurulóutakat, illetve a repülőgépek állóhelyeként szolgáló előtereket is. Lehetőség szerint egyszerre avatkoznak be mindenhol, hiszen a futópályák síkosságmentesítése mellett fontos, hogy az előterek hóval betakart felfestéseit és burkolati jeleit láthatóvá tegyék az utasszállító gépek pilótái számára.
A repülőtéren különleges szervezettséget igényel a síkosságmentesítés és a hótakarítás is. A meteorológiai előrejelzés alapján (a repülési meteorológia legpontosabb előrejelzés ma Magyarországon) általában már 30-50 perccel a tényleges havazás vagy ónos eső kezdte előtt mozgósítják a flottát. Beindítják a nagy hóeltakarító járműveket, a havas bázison elkezdődik a síkosság mentesítő anyag betöltése a szórógépekbe. Ilyenkor a havas gépek kiállnak a garázsból, és felsorakoznak a speciálisan erre kialakított dupla szélességű ún. havas bekötőúton, amelynek közvetlen kapcsolata van futópályákkal és a gurulóút hálózattal.
A téli időszakban a Budapest Airport járműosztályának munkatársai és külsős szakemberek közel 200 fős csapata a nap 24 órájában adnak készültséget és várják a riasztást. Érdekesség, hogy miközben a havas gépek némelyike már több mint húsz éves, alig van bennük több, mint tíz-tizenötezer futott kilométer – az elmúlt évtizedek enyhe téli időjárása miatt, volt év, hogy csak egy-két napot töltöttek a gépek „éles” bevetésen. A Budapest Airport egyébként majdnem akkora havas flottát üzemeltet, mint egy-egy teljes megyei közútkezelő vállalat - olvasható a Budapest Airport Zrt. közleményében.
A soproniak a legbiztonságosabb autóvezetők
Sokkal kevesebben halnak meg útjainkon
Ha időben az autóhoz érünk, nem bilincselhetnek
Brüsszeli pénzből épül a ferihegyi utasmóló
Zöldül a ferihegyi reptér
Privátbankár