Jegyezzük meg ezt a nevet: Tim Berners-Lee, vagyis azóta már Sir Timothy. Mai modern életünk nagy történéseihez egyre ritkábban kötődnek nevek, arcok, úgyhogy most lássuk kissé részletesebben annak az embernek az alakját, akitől a ma 15 éve történt esemény ered, talán a legnagyobb változás, ami mindennapjainkban bekövetkezett.
Tehát Tim brit matematikus szülők gyermeke volt, oxfordi évei alatt pingpongozott és saját kis számítógépet épített. Gyaníthatóan ő volt a világ egyik első hackere, oly sikeresen tört be az akkori egyetemi információs rendszerbe, hogy letiltották a használatáról. 1989-ben dolgozta ki annak a szisztémának az alapelveit, amit mostanság már nem is emlegetünk, csak a három mágikus betűt: www.
1993-ban, ma 15 éve jelentette be a CERN, svájci nemzetközi kutatóintézet, ahol Timothy működött, hogy az interneten alapuló hipertext- és protokoll-rendszer, a World Wide Web mostantól mindenki számára ingyenesen elérhető és nyitott, vagyis: a tudósok számítógépes kapcsolattartása ezzel a pillanattal vált világhálóvá.
Nehéz bármi mást találni, ami annyira sokat alakított a földgolyónkon az elmúlt évtizedekben, mint az internet, az e-mail. Emlékszem, 1993-ban, mivel nem voltam szakember, nem is hallottam erről a nagy eseményről, viszont alig két év elteltével az akkori Magyar Rádió első számítógépes külföldi tudósítójaként kezdtem használni és élvezni az előnyeit. Igaz, akkor még nagyon döcögött az egész, bizony sok türelem is kellett a használatához, de mire visszaköltöztem állomáshelyemről, már az is természetes volt, hogy a lakásban ott legyen a számítógép és a modem.
Azóta a dolgok alaposan felpörögtek, a modernizált technika meggyorsította és még mindennapibbá tette a világhálót, találkoztam olyan fiatalemberrel, akinek az volt a legmeglepőbb információ, hogy amit ő eszmélkedése óta magától értetődően használ, az csak másfél évtizede áll az emberiség rendelkezésére.
Sok érdekességet tartogat nekünk még szerintem a világháló, és nemcsak technikai értelemben. Noha elég sötét eszmék és programok is terjednek rajta, maga a világháló a korlátlan hozzáféréssel, a mindenki számára való beleszólás lehetőségével a klasszikus demokrácia, elterjedésével a nacionalizmus feletti, legjobb értelemben vett globalizmus hordozója. Mindent tudunk, vagy legalábbis tudhatunk a világról és egymásról, a tanulás és a megismerés időben és mennyiségben gyakorlatilag korlátlan, ez előbb-utóbb meg kell, hogy változtassa az emberiség egész mentális állapotát. Hihetetlenül megsokasítja a szellemi erőforrásokat, teljesen megváltoztatta a gazdaság szerkezetét és működését.
De ami talán még nem ennyire nyilvánvaló: a világháló puszta létezése bizonyítja, hogy ember és ember között lehet közvetlen és nem hierarchikus kapcsolat, vagyis az internet egyszerűen a működésével mond ellent sok minden rossznak, amit ma még ugyancsak természetesnek érzünk. Ha lehet bármitől remélni, hogy erősnek hitt diktatúrák és centralizált birodalmak át kell, hogy alakuljanak, az a gazdasági szükségszerűség mellett épp Tim Berners-Lee nagy találmánya, a ma 15 éve hozzáférhetővé tett, és ezzel egy csapásra megzabolázhatatlanná vált világháló.
Márványi Péter
A neten éri meg a legjobban reklámozni
Két nagy az internetadó ellen
Közeleg az internetes névtelenség vége? (hanganyag)