"Az elhanyagoltság alatt értendő, hogy nem mosunk jól és elégszer fogat, továbbá nem járunk fogorvoshoz" - tette hozzá a fogszakorvos. A félelem pedig már gyermekkorban elkezdődik. A mai 30-50 éves korosztály azért gyűlöl fogorvoshoz járni, mert kellemetlen élmények érték gyermekkorában.
Régen az iskolafogászat abból állt, hogy 30 gyereket betereltek egy rideg folyosóra, majd egy fogorvos, aki esetleg türelmetlenebb is volt a kelleténél, "agresszív" kezelést végzett, lefogatta a gyerek kezét vagy kiküldte a szülőt a rendelőből. Ez nem éppen pozitív irányba befolyásolta a felnőtt kori fogászati kezeléshez való hozzáállást - fogalmazott Kámán Attila.
Manapság a szülők már eldönthetik, hová viszik gyermeküket fogorvoshoz. Kámán Attila szerint a legjobb, ha a szülők már akkor elviszik fogorvoshoz csemetéjüket, amikor a kicsinek még nincs semmi problémája. Ugyanis a félelem leküzdésének legjobb módja, ha a gyermek előbb megismerkedik a rendelővel, az orvossal, a műszerekkel.
Míg az állami ellátásban a foghúzás, tömés, gyökértömés ingyenes, addig egy magánrendelőben a tömés 12-16 ezer forintba kerül. Egy korona ára 40 ezer forintnál kezdődik. Kámán Attila szerint míg a külföldieknek ezek az árak olcsónak számítanak és főként ezért járnak fogorvoshoz Magyarországra, addig a magyaroknak sokba kerül ugyan, de nem elérhetetlen.
A fogászati ellátás Magyarországon világszínvonalú. Nincs olyan, amit ne tudnának megcsinálni a magyar fogorvosok. "Sokat járunk külföldre, sok tanfolyamon, kongresszuson veszünk részt. Azt gondolom, hogy a mi gyakorlatunk nagyobb, mint a külföldi fogorvosoké. Nekik annyi előnyük van, hogy az ő betegeik több mindent tudnak megfizetni" - mondta Kámán Attila.
Gumimacikkal lépre csalhatók a bacilusok
Igazságos egészség - kinek és mire fáj a foga?
A sógorokat csak az olcsó magyar fogorvos érdekli
MTI