Az Interfax orosz hírügynökség szerint Putyin a legnagyobb német vállalatok vezetőivel tartott találkozón kijelentette: "A legnagyobb kőolajtermelő magánvállalatunk, a Surgutneftegas megvette a magyar Mol 20 százalékát. Mindent elkövetnek, hogy képviselőit kiszorítsák, ne engedjék be őket a társaság vezető testületeibe, és ez megszeg minden törvényt és szabályt". Putyin egy meglepő felvetéssel is előrukkolt, amire egyelőre a német partnerek csak óvatosan reagáltak. Az orosz miniszterelnök egy szabadkereskedelmi övezet létrehozását indítványozta "Lisszabontól Vlagyivosztokig".
Igor Szecsin, az energetikáért felelős orosz miniszterelnök-helyettes szintén pénteken, Moszkvában, újságírók kérdéseire válaszolva azt mondta: "Abban állapodtunk megy Magyarországgal, hogy a fennálló európai szabályozás alapján együttműködünk, tekintettel arra, hogy a vállalt kötelezettségeknek megfelelően meg kell védeni a befektetőket". Szecsin azt mondta, Moszkva együttműködést szeretne látni, amely összhangban áll az európai szabályozással és megfelel minden Mol-részvényes érdekeinek.
A Surgutneftegas 2009 tavaszán vette meg az osztrák OMV-től a Mol 21,2 százalékos pakettjét 1,4 milliárd euróért, amit a Mol barátságtalan lépésnek tekintett.
Jó ideje szárnyra kapott a hír, hogy a magyar állam megvásárolná a pakettet, s ezt ugyan magyar részről hivatalosan többször cáfolták, a kérdés a jelek szerint terítéken van. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter egy televíziós interjúban elmondta: a magyar állam kifejezte az orosz és más kormányoknak, nem érdekelt abban, hogy olyan stratégiai jellegű magyar vállalatban, mint a Mol, meghatározó külföldi tulajdon jöjjön létre. A miniszter e heti moszkvai tárgyalásain is szó volt a kérdésről. Az orosz fél azonban a jelek szerint nem hajlik az eladásra, és november elején Szecsin az Európai Unió közbenjárását kérte a részvénycsomag körüli helyzet megoldásához, ahhoz, hogy a Szurgut élhessen tulajdonosi jogaival.
Kövesse valós időben a piacokat! Real-time deviza-, hazai és külföldi részvény-, árupiaci és indexalapú CFD árfolyamok ingyenes hozzáféréssel a nap 24 órájában! Kattintson! >>>
Német reakciók
Német politikai és gazdasági vezetők mérsékelt lelkesedéssel reagáltak pénteken az orosz kormányfőnek arra a javaslatára, amely szabadkereskedelmi övezet létrehozását indítványozta "Lisszabontól Vlagyivosztokig".
Steffen Seibert kormányszóvivő a szokásos pénteki sajtóértekezleten kijelentette: a szövetségi kormány üdvözli egy olyan szabadkereskedelmi övezet gondolatát, amely az Atlanti-óceántól az Urálig terjedne. Seibert "roppant érdekesnek" minősítette Vlagyimir Putyin elképzelését, amelyet Berlin meg fog vizsgálni.
Előzőleg Angela Merkel kancellár - aki pénteken kora este találkozik orosz kollégájával Berlinben - úgy vélekedett, hogy Moszkva legutóbbi lépései nem éppen jó irányba mutatnak a szabad kereskedelmet illetően. Ezzel a kiszámíthatatlan orosz importvámokra, valamint arra a megállapodásra célzott, amely orosz-fehérorosz-kazah vámuniót irányoz elő.
Brüsszel-Moszkva: a nyersanyag exportvámját eltörlik |
Karl-Theodor zu Guttenberg védelmi miniszter pozitívan értékelte az orosz kezdeményezést. Egyúttal azonban úgy vélte, Moszkvának előbb "még jó néhány házi feladatot kell elvégeznie" . Andreas Schockenhoff, a német kormány Oroszország-megbízottja pedig leszögezte: A szabad kereskedelemnek előfeltétele a jogbiztonság, a beruházások biztonsága és az értékközösség. Ezeknek a kritériumoknak azonban Oroszország ma még nem tesz eleget.
MTI