A GVH indoklása szerint az irányításszerző MÁV fő tevékenysége a vasúti szállítás, tevékenységi körébe tartozik továbbá az alaptevékenységéhez szorosan kötődő termelő és szolgáltató tevékenységek széles skálája.
Káros versenyhatás nem léphet fel
A Resti 1993 végén jött létre a MÁV pályaudvarain és a kapcsolódó területeken lévő kereskedelmi egységek üzemeltetésére (élelmiszer-, ital- és dohányáru értékesítés). A vállalkozás 337 darab, összesen majdnem 55 ezer négyzetméter alapterületű, a MÁV tulajdonában vagy kezelésében levő ingatlan haszonélvezeti jogával rendelkezik 2022. december 31-ig. A haszonélvezeti jog többféle méretű és forgalmú és üzleti jelentőségű pályaudvari ingatlant foglal magába.
A Versenytanács álláspontja szerint az összefonódás következtében káros versenyhatások fellépése nem valószínűsíthető, ezért annak engedélyezése mellett döntött.
A Fővárosi Vízműveket ezután a Budapesti Önkormányzat irányítja
Ugyancsak engedélyezte a versenyhivatal a Fővárosi Önkormányzat és a Fővárosi Vízművek összefonódását is. A GVH indoklásában szerepel, hogy az önkormányzat nagyszámú vállalkozásban rendelkezik irányítási jogot biztosító többségi tulajdonnal. Az önkormányzat közvetlen irányítása alá tartozó vállalkozások közlekedési, egészségügyi, kulturális, oktatási és szabadidős szolgáltatásokat nyújtanak.
A Vízművek meghatározó tevékenysége az ivóvíz-és iparivíz-szolgáltatás, melyet Budapesten és több kapcsolódó településen kizárólagosan végez. A GVH álláspontja szerint a Vízművek és az általa egyedül vagy más vállalkozással közösen irányított vállalkozások, valamint az önkormányzat közvetlen és (a BVK-n keresztül) közvetett irányítása alá tartozó vállalkozások, továbbá az Önkormányzat és más vállalkozások által közösen irányított vállalkozások tevékenysége alapján az összefonódás következtében fellépő káros versenyhatásokkal nem kell számolni, ezért a Versenytanács az összefonódás engedélyezése mellett döntött.