.jpg)
A szakemberek azonban rájöttek, hogy az alvás is fontos tényező lehet a rák kialakulásában, amikor olyan 18 és 65 év közötti nőket vizsgáltak, akik igen aktívak voltak a heti testmozgást illetően.
Kimutatták ugyanis, hogy a fizikailag aktív nők körében 47 százalékkal nagyobb a betegség kialakulásának kockázata azok esetében, akik napi hét óránál kevesebbet alszanak, mint azoknál, akik ennél többet. Az erről szóló tanulmányt az amerikai Rákkutatási Társaság tanácskozásán ismertették.
James McClain, a kutatás vezetője közölte: egyelőre nem világos, mi okozhatja azt, hogy a túlságosan kevés alvás rákra hajlamosíthat embereket. "A megfelelő mennyiségű alvást azonban mindig is a jó egészséggel hozták összefüggésbe" - hangoztatta a szakember.
Az amerikai Járványellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) szerint az alváshiány közegészségügyi jelentőségét eddig nem ismerték fel kellőképpen, s az amerikaiak körében egyre többen vannak, akik egyre kevesebbet alszanak. 1985 és 2006 között megnőtt azon felnőttek száma, akik csak napi hat órát vagy annál kevesebbet aludtak. Alvásszakemberek a krónikus alváshiányt az elhízással, cukorbetegséggel, a magas vérnyomással, a stroke-kal, az érrendszeri betegségekkel, depresszióval, dohányzással és a túlzott alkoholfogyasztással hozzák összefüggésbe.
Rákban halnak meg a pestiek
Aki migrénes, nem lesz mellrákja
Áttörés: őssejtekből agyszövet
MTI