Jelentősen, 40-ről 72-re emelkedett a magyarországi cégek száma a kelet-közép-európai régió ötszáz legnagyobb árbevételű vállalatát rangsoroló toplistán – derül ki a Manager Magazin szeptemberi számából. A magyar mellett a bolgár, horvát, lett, litván és ukrán cégek száma nőtt a listán, míg a cseh, lengyel, román, szerb és szlovák vállalatok közül kevesebb került be a régiós élmezőnybe, mint tavaly - olvasható a Coface Hungary szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. A listát - amely a társaságok pénzügyi eredményein alapszik - a Coface csoport állította össze és immár harmadik alkalommal teszik közzé.
A kelet-közép-európai országok top 500-as listán szereplő vállalatainak száma
A közlemény szerint a válság előtti állapotot mutatja, hogy tavaly jelentősen, mintegy 9 százalékkal bővült az 500 legnagyobb kelet-közép-európai cég összesített árbevétele. Míg 2007-ben a legdinamikusabb növekedést a lengyel, a lett és a szlovák cégek mutatták, tavaly a lett, a litván, a horvát és magyar vállalatok árbevétele fejlődött ugrásszerűen.
A listán a válság nyomán elindult az átrendeződés. Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója szerint az elemzés jól mutatja, hogy vannak kiemelkedő cégek a hazai vállalatok körében is. A legnagyobb árbevételű kelet-közép-európai vállalat közül ugyanis már 72 hazai, ezzel Magyarország a negyedikről a harmadik helyre lépett előre a listán szereplő cégek számát tekintve. Hazánkat leginkább az energetikai szektor, a vegy- és gépipar, illetve a kereskedelemben érdekelt cégek képviselik a rangsorban.
A top 500-as lista 72 magyar cégéből 13 található az első százban, tíz pedig az első ötven között szerepel. A legnagyobb tíz vállalat közé pedig két magyar cég került be, a Mol és az Audi. Őket az E.On Földgázkereskedelmi Zrt. követi, amely a magyar harmadik helyet szerezte meg, összesítésben pedig a huszonkettedik a régióban. A magyar listában a továbbiakban a Panrusgáz, az MVM, a Magyar Telekom, a GE Hungary, a Samsung, a Suzuki és a Tesco következik.
A közlemény szerint ezek a cégek azok, akik évek óta képviselik hazánkat a nemzetközi piacokon és megfelelő tőkeerővel és komoly piaci pozíciókkal rendelkeznek. Tekintettel arra, hogy a rangsorban szereplő magyar cégek listája egy eléggé stabil körnek tekinthető, sajnos nem várható hogy a kör bővülne, hiszen a hazai vállalatok többsége más dimenzióban működik és a pénzügyi stabilitásuk meglehetősen bizonytalan - hívják fel rá a figyelmet.
Húszmilliós bírság fenyegeti a feketézőket
Jövőre jönnek az egyforintos kft-k
A feledékeny cégeknek kedvez az új csődtörvény?
Durva bukók a magyar cégeknél
Vissza a feladónak: így vitathatók a számlák
Privátbankár