A két éven át tartó aprólékos DNS-vizsgálatok után a kutatók szerint nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a Schiller maradványaiként elkönyvelt csontok közül valójában egy sem tartozik a német költőhöz.
A Schiller-archívumot kezelő Weimari Klasszikusok Alapítványának elnöke, Hellmut Seemann elmondta: arra számított, hogy minden kétséget kizáróan be tudják bizonyítani, hogy Schiller hamvai vannak a sírban, de ennek épp az ellenkezője történt.
A DNS-vizsgálatok eredménye újabb fejezettel bővíti az egyébként is rejtélyes történetet, amely 1826-ban kezdődött, mindössze 21 évvel Schiller halála után. Ekkor határoztak úgy, hogy a költőnek egy új sírhelyet kell találni.
Schiller porhüvelye eredetileg egy mauzóleumban volt Weimer Jakab-temetőjében, melyet a város előkelő polgárai számára tartottak fenn. A maradványok azonban összekeveredtek másokéval. Amikor összesen 23 koponyát találtak a sírhelyen, a város polgármestere, Karl Leberecht Schwabe – nem mellesleg nagy Schiller-rajongó – úgy döntött, hogy csakis a legnagyobb koponya tartozhatott a drámaíróhoz.
1827-ben tehát kerestek egy csontvázat, amiről úgy gondolták, hogy a koponyához illik, majd a maradványokat elhantolták a Fürstengruft temetőben. A legnépszerűbb német írót, Schiller jóbarátját, Johann Wolfgang von Goethét egy szomszédos kriptába temették el 1832-ben, sírjaikhoz manapság évente 60 ezer látogató zarándokol el.
1911-ben August von Froriep Schiller-kutató egy másik koponyát hozott felszínre, azt állítva, hogy valójában az tartozik Schillerhez. Később pedig egy újabb koponyáról merült föl, hogy a neves drámaíróé.
A legfrissebb kutatások szerint azonban egyik sem az igazi Schiller-koponya. A DNS-vizsgálathoz Schiller nővéreinek és gyermekeinek földi maradványaiból vettek mintát.
Az eredmények szerint a Schillernek tulajdonított koponya egy ismeretlen emberé, a hozzá társított csontváz pedig valójában több emberhez tartozó csontokból áll össze. A két másik koponya sem az íróé, így a korábbi kérdés helyett egy új merült fel: hol van Schiller?
Seemann úgy véli, a maradványoknak az eredeti Jakab-temetőben kell lenniük. Azt azonban leszögezte: alapítványa újabb vizsgálatokban már nem kíván részt venni.
Légy zöld mindhalálig - és még utána is
Megdőlt egy tévhit: még a Fekete Halál is válogat
A csontritkulás befolyásolja a rákot
Evolúciós talány: miért álltunk két lábra?
Forrás: AP