Suppan Gergely, a TakarékBank, és Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház elemzője egyaránt azt emelte ki, hogy 816,4 millió euró külkereskedelmi többlet újabb történelmi csúcs és több mint duplája a tavaly februári 394,2 millió eurónak.
Suppán Gergely hozzátette: az export 26,9 százalékkal nőtt – ami éppen megfelel a német import februári 27 százalékos növekedésének – miközben az import csupán 20,3 százalékos növekedést mutatott az előző évihez képest.
Az első két hónapban a külkereskedelmi többlet 1,217 milliárd euróra nőtt az egy évvel ezelőtti 856 millióról.
Az elemző szerint az adatok egyrészt azt tükrözik, hogy a belső kereslet még nem igazán talált magára, ennél légyegesen erősebben húz az exportkereslet, ami az előző nap megjelent ipari termelési adatokkal együtt arra utalhat, hogy az idei GDP növekedés meghaladhatja az eddigi várakozásokat.
A belső kereslet lassú élénkülése némileg mérsékelheti a külkereskedelmi mérleg többletének növekedését a második félévben, a többlet azonban így is tovább növekedhet a tavalyihoz képest.
Az aggodalmak ellenére, hogy az nyugat-európai országok importkereslete mérséklődhet a fiskális megszorítások miatt, ennek egyelőre nincs komolyabb nyoma, a német gazdaság húzóerejének köszönhetően, amelyet már néhány más nyugat-európai ország is követni látszik - vélekedett Suppan Gergely.
Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház makrogazdasági elemzője emlékeztetett, hogy a részletes adatokból lehet majd több következtetést levonni. Az előzetes adatok alapján annyi látszik, hogy az export-import olló tovább nyílt, azaz az export jobban bővült az importnál. Az exportnak az importnál dinamikusabb emelkedése Tóth Gergely szerint is a német gazdaság "remek" teljesítményére utal, ugyanakkor az import azt jelzi, hogy a belső kereslet még nem élénkül.
Az elemző magyarázata szerint nem érződik a kormány adóváltoztatásának hatása, amivel a belső kereslet élénkülését szeretnék elérni. A GDP növekedését most az export húzza, de ahhoz, hogy fenntartható, egészséges legyen a gazdaság a belső fogyasztásnak is bővülnie kell. Tóth Gergely úgy véli, ha a második félévben élénkül a belső fogyasztás, akkor is megmaradhat a kereskedelmi mérlegtöbblet, csak az összege lesz jóval kisebb a kiugróan magas februári értéknél.
MTI