A Népszabadság csütörtöki száma azt írja: a Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSZSZ) adatai szerint az adóemelés előtt, 2011. harmadik negyedévének végén nem egészen 20 ezer automata működött, amelyből a novemberi adóemelésre 9,1 ezer maradt, míg év végére számuk 8,1 ezerre csökkent. A szervezet ismeretei szerint november hónapra - ez már a megemelt adóterheket jelenti - 3,15 milliárd forint játékadót fizettek be a nyerőgépek, e szerint pedig mintegy 6300 játékhely után fizették meg a kötelező díjakat, ami a több játékhelyes automatákat figyelembe véve azt jelenti, hogy 6300-nál kevesebb automata adózott rendesen a piacon.
A NAV és az MSZSZ adatai alapján maradt jó néhány olyan gép a piacon, amelyet ugyan bevallottak, ám az adóterhet nem fizették be; az adóhatóság ezzel kapcsolatban a Népszabadságnak úgy reagált: az engedély nélküli üzemeltetés felderítésére, szankcionálására a szerencsejáték-felügyeleti főosztály kiemelt figyelmet fordít.
Schreiber István, a MSZSZ elnöke szerint egyébként sok olyan vállalkozás és gép van, amely nem termeli ki a havi félmillió forintos adóterhet, ha fizetnek utána, azt azért teszik, hogy a helyet meg tudják tartani. Amennyiben azt az időszakot valahogy ki tudják gazdálkodni, amíg a szerver alapú automatákra átállnak, akkor a működésük eredményes is lehet. Az utóbbi gépek esetében ugyanis sokkal működésbarátabb, nem átalány, hanem forgalom alapján történő adózási rendszer van érvényben. Schreiber szerint a gépek engedélyének leadása még nem ért véget, a szervezet kalkulációi szerint február közepére 5 ezer olyan gép marad, amelynek az engedélye is megmarad, és az adót is befizetik utána.