Mártonffy Béla kifejtette: a zöldség-gyümölcs ágazat termelése 1,9-2 millió tonna lehet idén a kedvezőtlen időjárás következtében a tervezett 2,3-2,4 millió tonna helyett (az átlagos termés 2,6 millió tonna). A várható termés mellett így mintegy 500 ezer tonna, 25-30 százalék körüli lehet a kiesés. A helyzet azonban napról-napra változik - hívta fel a figyelmet a szakember. Hozzátette, hogy mindezért számolni kell a termelői árak növekedésére is. A gyümölcsösökben nagyobb, 35-40 százalékos az átlagos kártétel, míg a zöldségeknél 20-30 százalék.
A gyümölcsök közül a szamócánál 60 százalékos terméskieséssel kell számolni, ami megmaradt belőle, azt el kell fogyasztani néhány nap alatt, mert megszívta magát vízzel. Elég jelentősnek, 70-80 százalékosnak tűnik a kár a korai cseresznyénél. A meggyet a szél verte le, az ültetvények állapota alapján a szervezet 40 százalékos terméskieséssel kalkulál, míg a kajsziból 30 százalékkal kevesebb lesz előreláthatóan a megszokottnál. Almából 20-25 százalékkal lehet kevesebb a szokásosnál. A dinnyetermés 35-40 százalékkal lehet kevesebb a megszokottnál, a kiesés azonban nagymértékben függ attól, hogy milyen időjárás lesz a következő időszakban, illetve mennyit tudnak a kiesett területek helyett palántázással pótolni, ami azt is jelenti, hogy az idény kezdete kitolódik majd.
Az ipari zöldségfélék kiesése átlagosan 20-25 százalék, ezek esetében összességében keresleti piac lesz, s az már most látható, hogy a feldolgozóipar igénye idén nem teljesíthető teljes mértékben - hívta fel a figyelmet a Fruitveb ügyvezető igazgatója.
A zöldborsónál viszonylag kevés, 20 százalékos a kiesés, a növény ugyanis áprilisban már előrehaladott állapotban volt. Az ipari paradicsomnál esetenként az 50 százalékot is elérheti a terméscsökkenés, ami a csemegekukoricánál 30-40 százalék, az uborkánál 40-50 százalék, a zöldbabnál pedig - amelynek a vetését pedig még be sem lehetett fejezni május végén, június elején - szintén komoly kiesést prognosztizál a szervezet.
A zöldséghajtatás is megsínylette a sok esőt, a fóliák - főként a régebbi típusúak - beáztak, alááztak, a melegigényes hajtatott növények visszaestek a fejlődésben, kevesebbet kötött a paprika és a paradicsom. Ezért itt is 10-15 százalékos terméskieséssel számol a Fruitveb.
A termelői átvételi árak a zöldségek és a gyümölcsök esetében emelkedni fognak, viszont lesz megfelelő mennyiség a magyar piacra a kertészeti termékekből. Importra nem lesz szükség, "üresebb időszakok" esetleg a fizikai sérülések miatt, kizárólag a friss exportnál adódhatnak - hangsúlyozta az ügyvezető.
Mártonffy Béla elmondta azt is, hogy a terméskiesésre vonatkozó adataikat eljuttatják a Vidékfejlesztési Minisztériumba, s megfogalmazzák javaslatukat, miszerint a szakminiszternek a májusi időjárást vis majorrá kellene nyilvánítani. Ezzel ugyanis segíthetné a gazdákat a biztosításnál, illetve szerződéses termeltetésnél, az úgynevezett akadályközlés elfogadásával. Erre szükség lenne még akkor is, ha ezúttal mindenki láthatta, hogy a gazdákon kívüli körülmények hátráltatták a termelést - hívta fel a figyelmet az ügyvezető igazgató.
MTI