A házaspárok húsz százaléka meddőségi problémákkal küzd Magyarországon a legfrissebb statisztikai adatok szerint, azaz minden ötödik pár szembesül azzal a ténnyel, hogy nem akkor és nem úgy érkezik a gyermekáldás, ahogyan eltervezte. A témában közel 400 ezer ember érintett és számuk napról napra növekszik.
Erre a problémára hívja fel a figyelmet a Bébistart című meddőségi magazin, amely elsőként kimondottan ezt a témát járja körbe többoldalú megközelítésben, közérthetően. Az újságot Bencsik Andrea klinikai szakpszichológus, a Bébistart főszerkesztője mutatta be csütörtökön Budapesten Konc János szülész-nőgyógyász főorvos, a Budai Meddőségi és in-Vitro Fertilizációs Centrum vezetője, Kanyó Katalin a centrum vezető biológusa és Kopa Zsolt főorvos, andrológus és urológus szakorvos közreműködésével.
Bencsik Andrea elmondta: a meddőséggel érintett pároknak csak 15 százaléka fordul orvoshoz, aminek több oka lehet, például, hogy korlátozott a tájékozódási lehetőség: az újságok csak érintőlegesen, kampányszerűen foglalkoznak a témával és többnyire a lombikbébiprogramot ismertetik. A másik ok, hogy a meddőség még mindig tabutéma, sokan szégyenként élik meg helyzetüket, titkolják és nem tudják, hová fordulhatnak.
Erre példaként Kanyó Katalin elmesélte: egy nő teljesen véletlenül jött rá, hogy saját nővérének gyermeke is a lombikbébiprogram keretében született, mert az saját családja előtt is titkolta problémáját.
A legközelebb február második felében megjelenő Bébistart célja, hogy átfogó információt nyújtson a gyermekáldásra vágyó pároknak. A magazin egyebek mellett foglalkozik a különböző meddőségi problémákkal, átfogó képet mutat a megoldásokról és a kezelési lehetőségekről, és próbálja arra ösztönözni olvasóit, hogy keressék fel az erre szakosodott meddőségi központokat, szakrendeléseket. A laphoz kapcsolódik a www.bebistart.hu portál, amely további információkat és interaktív kapcsolati lehetőséget nyújt a látogatóknak.
Szakemberek szerint a gyermekáldás elmaradásáért közel fele-fele arányban "felelős" a nő és a férfi. A nőknél a leggyakoribb okok az anatómiai elváltozások, betegségek, mint az endometriózis, a petevezeték-elzáródás és a policisztás petefészek. A férfiaknál a meddőség hátterében legtöbbször az áll, hogy az ondófolyadékban elégtelen mennyiségű és minőségű a spermium - hangzott el a sajtótájékoztatón.
Konc János úgy véli, befolyásolhatja még a termékenységet az egészségtelen táplálkozás, a stresszes életmód, a rendszertelen életvitel, de az is, hogy ma 30 éves kor alatt nemigen terveznek gyermeket a párok.
Döbbenetes arányban romlik a férfiak termékenyítőképessége - hangzott el. "A 40-es években még 200 millió volt milliliterenként a normálisnak tekintett hímivarsejt-koncentráció alsó határa. Ez a 70-es évek közepére lecsökkent 120 millióra, aztán a 80-as években 50 millió lett, ma pedig 20 milliónál tartunk, tehát 20 milliónál mondjuk, hogy normális spermiumszámról van szó" - fogalmazott Kopa Zsolt főorvos, andrológus és urológus szakorvos.
De hasonló fontosságú tényező a hímivarsejtek mozgása, alaki épsége is, amely szintén folyamatosan romlik. Mindezekért a hormonális változások tehetők felelőssé, amelyeket a környezetszennyezés okoz, és befolyásoló tényező a helytelen életmód is.
A meddő párok száma növekszik. Bencsik Ildikó szerint, ha a jelenlegi tendencia nem változik, akkor a következő generációknak csak töredéke élheti át a természetes fogantatás örömeit. A szakemberek egyetértenek abban, hogy a folyamat nem megállítható, legfeljebb mérsékelhető.
Kicsi, de alattomos-mindent boríthat a pajzsmirigy
HIV: negatív csúcsot döntött Európa
Gyerekszülés után leírják a nőket?
MTI